Sněženky a machři aneb lyžařský výcvikový kurz

V neděli 18. 3.2018 se sedmý ročník doplněný o zájemce z řad osmáků vydal na lyžařský kurz do Rychlebských hor. Po docela příjemné cestě s malou přestávkou jsme v půl dvanácté dorazili skoro do cíle. Hory nás přivítaly opravdovým zimním počasím, zasněžené svahy, teplota -11 stupňů a pořádný vítr.

Na parkovišti už čekaly rolby, aby naše zavazadla, lyže a běžky vyvezly na ubytovnu. Nás, účastníky kurzu, čekal strmý výstup na kopec k chatě Paprsek. Po ubytování a vybalení věcí jsme zahájili výcvik. Část žáků vyrazila s p. učitelkami na běžky zdolávat okruh k Císařské boudě a zpět.  Začátečníci v lyžování zdolávali první lyžařské krůčky s panem učitelem Neužilem a s panem inženýrem Netopilem.  Další dny pak probíhaly vždy podle stejného scénáře – dopoledne lyžování ve 4 družstvech na upraveném svahu, po vydatném obědě a odpoledním klidu dalšípilování a zdokonalování technik sjezdového i běžkařského umění. Veškeré obavy z nesnází a lyžařského neumu se postupně rozptýlily, členové třetího a čtvrtého družstva udělali poměrně brzy velké pokroky, takže se na další dny už i oni přesunuli z mírnější placky podél sedačkové lanovky na pořádnou sjezdovku. Večery pak patřily naučným přednáškám, filmům, společenským hrám a diskotékám a především  upevňování vztahů mezi spolužáky. Lyžařskou část výcviku uzavřel ve čtvrtek dopoledne závod ve slalomu. Závod mužské kategorie vyhrál Filip Švábík před druhým Jakubem Sotolářem a třetím Tobiášem Valentou.  V kategorii děvčat se vítězkou stala Markéta Mullerová před druhou Eliškou Hrabcovou a třetí Zuzana Poláčková.  Odpoledne se pak ještě konaly závody na běžkách, kde v mužské kategorii první místo atakoval Filip Svoboda, v závěsu za ním byl Jakub Sotolář a třetí místo obsadil Tobiáš Valenta. V kategorii dívek se první běžkyní stala Zuzana Poláčková, na druhé místo si doběhla Beatrix Stoneová a za ní třetí Markéta Mullerová.

Pořadí ostřílených lyžařů (osmáků):
slalom:
1. místo: Tomáš Roštínský
2. místo: Matěj Rozsypal
3. místo: Mikuláš Prygl

běh na lyžích:
1. místo: Mikuláš Prygl
2. místo: Tomáš Roštínský
3. místo: Bára Šefferová
  

Závěrečný večer patřil finále soutěže“ Paprsek hledá talent“, ve kterém se předvedly nejlepší skupiny. Absolutním vítězem se stala skupina hochů s pohádkou nepohádkou „O červené Karkulce“. Následnou diskotéku si všichni náležitě užili. Příjemné podmínky na chatě Paprsek, ukázněné a bezproblémové chování všech zúčastněných přispěly k dobrému dojmu ze sportovního pobytu na horách. Každý z nás udělal něco pro zdraví či radost z pohybu na svěžím horském vzduchu.  Po ukončení lyžařského kurzu si troufám říci, že každý z účastníků umí alespoň částečně lyžovat (vyjet nahoru na kopec a sjet opět dolů) někdo lépe a někdo hůře, pokročilejší lyžaři rozvinuli a zdokonalili své lyžařské dovednosti také o základy carvingu. Závěrem je mou povinností poděkovat vedoucímu kurzu p. uč. Neužilovi za bezchybné zorganizování a realizaci lyžařského kurzu, manželům Netopilovým za ochotu a pomoc při výuce na svahu a za čas, který našim žákům po celých 6 dní věnovali.

Lenka Kopřivová

Nejnovější aktuality