„Putování s muzikou Réva“

Poslední lednový den roku 2024 vystoupila na MZŠ Ždánice cimbálová muzika Réva, která si přichystala pro žáky prvního i druhého stupně pestrý vzdělávací hudební program.

Muzika Réva je profesionální hudební těleso působící u nás i v zahraničí přes 20 let. Má dlouholetou zkušenost s koncertováním pro základní, střední i vysoké školy. Vystupovala také v mnoha televizních pořadech (např. Šance, Neváhej a toč, Zlatíčka, Noc s Andělem, Snídaně s Novou, televizní Silvestry na ČT1, ČT2, STV, TV MARKÍZA). Cimbálová muzika má 4 členy, kteří hrají ve složení: Radek Hanačík (klarinet, saxofon), Radek Hala (kontrabas), Pavel Brunclík (housle), Jiří Holub (cimbál). Sami hráči komentují svou produkci pro základní školy takto: „Cílem našeho koncertu je představit cimbálovou muziku tak, jak ji neznáte, přiblížit ji i těm posluchačům, kteří by si k ní jen stěží hledali cestu a kteří poslouchají převážně jiné hudební žánry. Zábavnou formou, vtažením žáků do děje a střídáním různých hudebních žánrů (folklor, filmová hudba, jazz, rock, klasická hudba) chceme ukázat, že cimbálová muzika není jen přežitkem minulých generací, ale že dokáže oslovit a pobavit také dnešní mladou generaci a stále má co nabídnout. To vše na klasické hudební nástroje.“ Koncert, trvající necelou hodinu, nabídl žánrově pestrou hudební cestu od dob minulých až po současnost. V průběhu celého koncertu soutěžili žáci o drobné sladké ceny. Speaker zadával otázky týkající se písně nebo kapely. Začátek byl stylový, zazněla moravská lidová píseň.
Následovalo představení hudebníků a jejich hudebních nástrojů. Cílem bylo ukázat, jak píseň vzniká, jak se nástroje postupně přidávají a jak nakonec zní celé hudební těleso. Poté jsme se přenesli o pár let nazpět, zazněla píseň The Beatles – All My Loving. Aby muzikanti ukázali, že i vážnou hudbu lze hrát s cimbálem, předvedli transkripci Vltavy z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany. Poté byl žákům představen dominantní a největší nástroj kapely – cimbál. Technické možnosti nástroje byly předvedeny na sólové skladbě původem z Rumunska. Žáky také velmi zaujala skladba od Imagine Dragons. Spolu s muzikanty si publikum také zazpívalo několik písní – Voda voděnka z pohádky S čerty nejsou žerty, Tři citrónky, Beskyde Beskyde,…Velký úspěch měla píseň Jožin z bažin, podpořena stylovým strašidelným převlekem. Cimbálová muzika Réva žáky během koncertu nejen prověřila z hudebních znalostí, ale také i rozezpívala a roztančila. Na konci koncertu totiž zazněla píseň od skupiny Mirai – Když nemůžeš, přidej víc. To už téměř všichni žáci nejen zpívali, ale i tančili. A když muzikanti požádali učitele a učitelky, aby během celého dne nezkoušeli žáky a nepsali testy, tak málem spadla tělocvična…

Nejnovější aktuality