PROJEKT „ VESELÉ ZOUBKY“ V 1. TŘÍDĚ

K dětem patří šťastný úsměv, k němu náleží zdravé zoubky. Naše škola se i letos zapojila do preventivního programu „ Veselé zoubky“, který připravila společnost dm drogerie markt s. r. o. Preventivní program je určen pro žáky prvních tříd základních škol z celé České republiky a jeho cílem je pomoci dětem a jejich rodičům zorientovat se v oblasti péče o chrup dětí a prevence zubního kazu.

Zdá se to neuvěřitelné, ale zubní kaz patří i ve třetím tisíciletí k celosvětově nejrozšířenějším infekčním onemocněním. Právě ve věku od 6 let si děti vytváří návyky, které si nesou do svého budoucího života. Preventivní program „Veselé zoubky“ přispívá k tomu, aby návyky dětí byly co nejsprávnější a aby se dokázaly společně se svými rodiči o své zoubky dobře starat.  Tomuto tématu jsme se v první třídě věnovali nad rámec 1 výukové hodiny a vytvořili jsme si celý projektový den. V úvodu dne jsme se seznámili s problematikou zubního kazu a zhlédli jsme film „ Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“, který nás nejen pobavil, ale byl i velmi poučný. Následovala čtecí rozcvička slov a pravidel správné péče o chrup. Nechyběl ani příběh o zoubkové víle a skládání příběhu dle obrázků, v matematice jsme se zapotili u příkladů a slovních úloh od zoubkové víly.

V prvouce jsme si ukázali správnou techniku čištění zubů a vysvětlili důležitost zubní prohlídky. Děti s nadšením plnily úkoly na interaktivní tabuli, seznámily se se stavbou zubu, nakupovaly zdravé potraviny, doplňovaly do textu správné obrázky a nechyběl ani zábavný kvíz. Nakonec řešily pracovní list, za který mohly získat jedničku. Za svou pilnou práci žáci obdrželi preventivní balíčky dm drogerie, které obsahovaly zubní pastu, zubní kartáček, přesýpací hodiny pro odměření minimálního času potřebného k důkladnému vyčištění chrupu, žvýkačky bez cukru, informační brožuru pro rodiče a děti a samolepku do koupelny se správným postupem čištění zoubků. Den ale nekončil, následovala výtvarná výchova a v ní jsme malovali dětský chrup a děti samy na základě svých znalostí a zkušeností vybíraly z akčního letáku potraviny, které chrupu prospívají a lepily je na výkres, dále malovaly zoubkovou vílu či zdravý zoubek. Celý den jsme si skvěle užili a děti se zábavnou formou dozvěděly spoustu důležitých informací, které se týkají správné péče o jejich chrup. Rovněž jsme se zapojili do soutěže na téma „ Prevence zubního kazu“ o zájezd na divadelní představení Divadla Spejbla a Hurvínka do Prahy.

Mgr. Dana Horňáková

Nejnovější aktuality