Lyžařský kurz

V březnu jsme se po dvouleté koronavirové pauze mohli vrátit k realizaci oblíbeného lyžařského kurzu, který je součástí ŠVP.

Kurzu se zúčastnilo 43 žáků 7. a 8. ročníku, opět proběhl v krásném a pro nás osvědčeném prostředí Rychlebských hor ve skiareálu Paprsek v termínu od 13. do 18. března. Cílem kurzu je naučit úplné začátečníky základy lyžování, pokročilé lyžaře zdokonalit v lyžařských dovednostech ve výuce carvingu. Jako bonus již po několik let přidává naše škola dětem i základy běžeckého lyžování. 

I přestože zde byly více než dvě třetiny těch, kteří dosud nelyžovali, učili se velmi rychle a po dvou dnech všichni zvládli sjet sjezdovku o délce 750 m. A to díky jejich každodenní píli, vzornému chování na svahu a díky neúnavné trpělivosti instruktorů. Po jednotlivých družstvech se také všichni vystřídali na běžeckém okruhu Paprsek – Císařská bouda, kde si osvojili základní běžeckou abecedu. 

Vyvrcholením „lyžáku“ jsou pak vždy závody ve slalomu a běhu na lyžích, kde si porovnávají své výkony a sportovní dovednosti.

Nedílnou součástí kurzu jsou i doplňkové večerní přednášky, hry, diskotéky a aktivity, které vedou k utužení žákovského kolektivu, což je v této době více než žádoucí. A to se nám dokonce podařilo zvládnout i bez moderních digitálních technologií a mobilů. 

Závěrem mohu konstatovat, že za daných podmínek a při délce kurzu 5 dní jsme při výuce dosáhli maximálních výsledků. Kurz se vydařil po všech stránkách, počasí nám dopřálo slušné jarní lyžování bez úrazu, žáci na horském vzduchu posílili své zdraví, během týdne nikdo neonemocněl ani netrpěl žádným zdravotním problémem.  V porovnání s předešlými kurzy byli však žáci méně fyzicky zdatní, což je bohužel nastupující trend pokoronavirové doby. 

Velké poděkování patří panu učiteli Neužilovi za zorganizování a zvládnutí celého kurzu, instruktorům – manželům Netopilovým a lékařskému doprovodu a instruktoru MUDr. Petru Kozmonovi. Poděkování dále patří paní Naděždě Baldíkové ze Ždánic a manželům Müllerovým z Lovčic za sladkosti, kterými dětem kurz zpříjemnili. Pochvala patří i všem žákům, kteří se chovali vzorně po celou dobu kurzu a ke všem činnostem přistupovali velmi zodpovědně. Snad v nich kurz zanechal samé příjemné zážitky a vzpomínky. 
L. Kopřivová

Nejnovější aktuality