8. A - MZŠ Ždánice - školní rok 2017 - 2018

Přejít na obsah

8. A


třídnictví:  Mgr. Lenka Procházková
Enviromentální stezka
Plnit různé úkoly spojené s pobytem v přírodě jsme se vydali 26. června na Palánek. Akci pro nás připravil místní dům dětí ve spolupráci a Střední zdravotnickou školou v Kyjově. Poznávali jsme rostliny, hmyz, listy, poskytovali první pomoc, stříleli na cíl či luštili různé tajenky.
Projektový den
Výuka ve středu 13. června byla opravdu netradiční. Dokončovali jsme totiž práci na našem projektu na téma ,,Osmičková výročí", přičemž nám přidělený rok byl 1948. Paní učitelka nám předem vyložila, co se v tomto roce odehrálo, abychom alespoň trochu pochopili, o čem náš projekt je, jelikož se moderní dějiny učí až v devátém ročníku. Připravili jsme si přehlednou prezentaci o hlavních událostech roku, zajímavosti o významných lidech roku a také výtvarné zpracování tohoto tématu. Pan učitel Fraj s námi v hudební výchově secvičil jednu budovatelskou píseň a šlágr té doby ,,Slunečnice". Všechno toto jsme pak odprezentovali ostatním žáků druhého stupně v gymnastickém sálu.
Školní akademie
Ta se v letošním roce v naší třídě nesla ve sportovním duchu, tedy poněkud neobvykle. Jelikož jsme měli čerstvě v hlavě zážitky ze zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu, připravili jsme si s humorem a nadsázkou ukázky některých olympijských sportů. Doufáme, že se diváci při našem vystoupení alespoň trošku pobavili.
Školní výlet
Letos jsme na něj vyrazili už 27. dubna, jelikož naším stěžejním cílem bylo zhlédnout výstavu Flora Olomouc, která vždy probíhá na konci dubna.Pokochali jsme se krásou květin, nakoupili nějaké dárečky a popojeli jsme o několik kilometrů dále k Javoříčským jeskyním, kde jsme obdivovali všechny ty stalaktity,stalagmity a stalagnáty. Dále nás kromě přírodnin čekalo něco z historie na jednom z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších hradů Moravy - Bouzově. Nabyti dojmy jsme vyrazili na zpáteční cestu, během níž jsme se zastavili v nákupním centru u Olomouce utratit poslední drobné z kapesného. Výlet se zdařil a určitě na něho budeme dlouho vzpomínat.
Divadlo ve škole
Již poněkolikáté, tentokrát na konci měsíce března, k nám zavítalo Divadélko pro školy z Hradce Králové, jelikož nás jeho herci ještě nikdy nezklamali.Pro žáky druhého stupně si připravili představení ,,Divadelní učebnice". Toto představení bylo kombinací ukázek mnoha divadelních forem a žánrů, které představovaly postupný vývoj české divadelní tvorby 20. století. Měli jsme možnost zhlédnout mnoho ukázek z tvorby českých divadelních velikánů, jako např. divadelní a písňovou tvorbu Voskovce a Wericha a Válku s mloky Karla Čapka, ukázku z Tylovy Fidlovačky, zmíněno bylo i divadlo Semafor, ale i Divadlo Járy Cimrmana a jeho představitelé. Po celou dobu jsme se výborně bavili a přitom si zopakovali již nabyté vědomosti popř. získali nové.
Divadelní představení
Pět statečných dívek z naší třídy absolvovalo, spolu se zástupci 7. tř., 8. B a 9. tříd, zájezd na divadelní představení Drahá legrace do Městského divadla ve Zlíně.
Hlavní postava této komedie, François Pignon, se objevil již v dřívějších Veberových dílech, ve filmech jej ztvárnil Pierre Richard. Ve zlínském divadle je Pignonem herec Pavel Vacek, který se této role ujal opravdu skvěle. Pignon je ve hře opět za zoufalce, je rozvedený, dva roky nezaměstnaný a bez peněz. Děj je zasazen do luxusního bytu v Paříži plného moderního umění. Zážitky z tohoto kvalitního představení a také z cesty autobusem si budeme dlouho pamatovat.
Společenský ples
V sobotu 20. ledna se konal Společenský ples města Ždánic, Masarykovy základní školy Ždánice a Mikroregionu Ždánicko, na němž jsme my tři odvážní z naší třídy, Natálie Horňáková, Tomáš Škrhák a Jan Mlejnek, spolu s deváťáky předvedli slavnostní předtančení polonézy. Dle bouřlivého potlesku se naše taneční výkony divákům asi líbily. My jsme si vystoupení také užili a hlavně další zábavu po dobu celého plesu.
Vánoční posezení
Poslední školní den v kalendářním roce jsme strávili velmi milým posezením u vánočního stromečku, zpíváním koled a hlavně rozdáváním si dárků. Poté jsme se odebrali na kulturní dům, kde proběhl již tradiční Vánoční koncert ZUŠ Ždánice. Jednotlivá hudební a pěvecká čísla v nás ještě více umocnila tu radost z nadcházejících svátků a hlavně nám navodila tu pravou vánoční atmosféru. Mezi účinkujícími se objevili také naši spolužáci, Eliška Rosotová a Matyáš Daněček.
Předvánoční Brno
Na Mikuláše jsme vyrazili dobývat naše krajské město. S funěním jsme vystoupali ke hradu Špilberk, kde jsme navštívili interaktivní výstavu Jeden kmen a prohlédli si celý areál hradu. Poté jsme sestoupili z hradeb do centra města a kochali se nádhernou vánoční výzdobou, ochutnávali nabízené dobroty a užívali si adventní atmosféry. Vrcholem našeho výletu byla projekce filmu Liga spravedlnosti v multiplexu Velký Špalíček.
A zase ten Mikuláš!
Konečně jsme se dočkali příchodu svaté družiny. Mikuláš zhodnotil naši školní práci, poukázal na hříšníky, kteří se museli podepsat na seznam hříšníků a ztvrdit tak, že se jejich vztah ke školním povinnostem zlepší. Poté jsme všichni obdrželi od hodných andílků perníky.
Výchovný koncert
Den před listopadovým státním svátkem jsme si ,,vychutnali" koncert komorního souboru Musica Animae, v jejichž podání jsme si vyslechli evergreeny popové hudby 20. století.
Monogramy
V hodinách výtvarné výchovy jsme si vyrobili a vyzdobili první písmeno našeho monogramu, k čemuž jsme použili různé materiály a techniky. Písmena nám budou zkrášlovat naši třídu a zároveň odhalovat, kteří žáci sem chodí.
Vítejte na stránkách třídy 8. A! V naší třídě od loňského školního roku nedošlo k žádným převratným změnám, pouze nás všech 19 teenegerů (10 děvčat, 9 chlapců) trochu vyrostlo a hlavně postoupilo o další krůček blíže k dosažení úplného základního vzdělání. Dá se říci: ,,Osmáci - mazáci!" Za ty roky na naší škole nás už vlastně nemůže nic překvapit. Víme, co se od nás vyžaduje i co jsou všechno ochotni pro nás učitelé udělat. Takže už jen vzhůru do práce, jelikož výsledky vzdělávání z osmého ročníku už jsou velmi důležité při přijímacím řízení na další typ školy.
Návrat na obsah