MZŠ Ždánice - školní rok 2016 - 2017

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Akce školního roku 2016/2017
To nejlepší z Londýna
V červnu letošního roku jsme po náročných přípravách vyrazili na vzrušující cestu přes kanál La Manche do Londýna ve Velké Británii. V plánu bylo mimo jiné i univerzitní město Cambridge, studia Harryho Pottera, nebo návštěva přímořského Brightonu. Byli jsme plní očekávání a pochopitelně i obav. Vyzbrojeni kinedrylem, řízky, sladkostmi a filmy jsme více či méně úspěšně přestáli dlouhou cestu jak po souši, tak na trajektu a brzy ráno nás přivítaly bílé doverské útesy.
Po prvním vyčerpávajícím dnu plném úžasných zážitků, mnoha našlapaných kilometrech, zajímavých památkách a prvních kontaktech s britskou kulturou, jsme se večer poprvé setkali s našimi hostitelskými rodinami. V rodinách na nás každý večer čekalo jídlo a vytoužená postel. Bydleli jsme v londýnské čtvrti Bexleyheath, kterou tvoří převážně menší rodinné domky.
Každé ráno se celá skupina sešla na tzv. meeting pointu a cestu za dalšími dobrodružstvími strávila vyprávěním, co se událo večer v rodinách. Většinou jsme po ránu vídávali sice ospalé, ale spokojené obličeje a byla radost naslouchat, jak se studenti radují z nabytých zážitků. Samotní hostitelé nás, coby hosty, chválili, což nás taky velice těšilo.
Obdobný scénář se opakoval po celou dobu pobytu a díky precizní práci naší cestovní agentury, která náš pobyt zaštiťovala, díky vstřícným a ochotným rodinám, díky světaznalé a šikovné průvodkyni a díky naprosto profesionálním a shovívavým pánům řidičům, proběhlo vše bez komplikací, potíží a karambolů.
Za velmi krátkou dobu se nám podařilo vidět, zažít a zpracovat obrovské množství podnětů. Od tisíc let starých chrámů, přes spletitou síť londýnského metra, až po pracovnu profesora Brumbála. Rádi bychom věřili v to, že si každý z účastníků zájezdu z této široké nabídky vybral něco, co pro něj bylo nové, příjemné a přínosné. Kromě mnoha zážitků se žáci vrátili obohaceni o nové zkušenosti s „velkým světem“ a jinou kulturou, o které toho již tolik slyšeli ať už ve školní lavici, nebo jinde.
              Mgr. Vratislav Lysoněk
Páťáci na vodě
,,Tebe, vodáku mladý, křtem tímto mezi stoupence Neptuna, vládce vodní říše, přijímáme ……….Křtím tě ve jménu vody, po které pluješ, břehů, které vodu vedou a slunce, které vodu ohřívá, na VODÁKA!
Tímto vodáckým křestem byl letos ukončen vodácký kurz páťáků, kteří strávili od pondělí 22.5. do pátku 26.5.  krásných 5 dní u jezu Krkavec nedaleko Veselí nad Lužnicí v jižních Čechách. Všichni zúčastnění byli pokřtěni na vodáky, jelikož zvládli jízdu na kánoích po řece Nežárce ať už na pozici háčku nebo zadáka velice bravurně. Během celého pobytu všichni naši vodáci ujeli celkem 34km na vodě. Kromě pádlování v kánoích jsme si zpestřili pobyt dvěma cyklovýlety. Zhruba 50km trasa nás zavedla na zámek Červená Lhota a do Kardašovy Řečice a druhý výlet vedl na nedaleké Veselské pískovny asi 10km od našeho tábořiště. Po celou dobu jsme ve zbytku času sportovali na hřišti, hráli různé hry, no prostě jsme se vůbec nenudili a zábava a legrace byla každý den.
Všichni vodáci byli spokojení,  přivezli si domů diplomy a ceny a také hlavně plnonezapomenutelných zážitků a nových zkušeností, což je, myslím, to nejdůležitější.
A právě proto bych chtěla i spolu s kapitánem Laďou všem vodákům moc poděkovat za úžasný týden strávený s nimi a za jejich pěkné a kamarádské chování na kurzu.                                                                 
Vodáci ,,Ahooooooj“
           Pavlína Netopilová
Školní akademie
V letošním školním roce mi připadl nelehký úkol. Napsat článek o Školní akademii. Pokusím se tedy nastínit jiný pohled na tuto tradiční akci školy, a to hned ze dvou důvodů. Prvním aspektem je moje velmi krátké působení na této škole a druhým je to, že nejsem třídní učitelka, tudíž nezasahuji nijak do nacvičování jednotlivých vystoupení. Dalo by se říct, že jsem osoba přímo nezúčastněná. Obdivuji všechny učitele a žáky, kteří nad rámec svých povinností dokážou připravit na téměř profesionální úrovni takové představení. Všechna vystoupení byla promyšlená do posledního detailu a bylo vidět, že všem záleželo na co nejlepším výkonu.
Troufám si říct, že nejočekávanější byla vystoupení první a deváté třídy, jelikož u prváčků to bylo poprvé a u deváťáků naposledy. Tím ovšem nechci opomenout ostatní třídy. A co jsme vlastně viděli? Úvodním slovem zahájil Školní akademii pan ředitel, který pak vše sledoval bedlivým okem z hlediště spolu s ostatními významnými hosty.
Celým programem nás provázeli žáci devátého ročníku – Marek Švábík a Veronika Bartoníková. Program, který byl uspořádán vzestupně od první do deváté třídy, prokládala vystoupení pěvecká a číslo školní družiny. Mohli jsme zhlédnout ztvárnění úryvku z filmu  Ať žijí duchové a taneční představení v podání žáků prvních tříd. Druhá třída nás zavedla do období spartakiád a vykouzlila úsměv na mnoha tvářích. Během celého představení se prolínala taneční vystoupení se scénkami, a dokonce jsme měli možnost ponořit se do tajů stínového divadla v podání žáků 8. A. Šestá třída nám zprostředkovala nahlédnutí do známé televizní soutěže Tvoje tvář má známý hlas a naši páťáci připravili soutěžní pořad Tajemství těla. S žáky sedmých tříd jsme se mohli přenést k obávaným lidojedům a také nahlédnout do reality příprav na vystoupení. Nejednu duši pohladil zpěv našich děvčat – Denisy Novákové, Elišky Horehleďové a Elišky Rosotové. Vrcholem akademie bylo vystoupení žáků deváté třídy se scénkami, ve kterých se nechali inspirovat slavnou dvojicí Kaiser  - Lábus. Jsem přesvědčená, že se nemůže najít nikdo, komu by se představení nelíbilo a už teď všichni s očekáváním vyhlížejí další ročník.
        Mgr. Monika Ondrůjová
Den Země v MZŠ
V úterý 9. 5. 2017 probíhala výuka v Masarykově základní škole netradičním způsobem. Žáci 9. ročníku si pro ostatní spolužáky připravili projektový den s názvem „Den Země“.
A proč si zvolili právě toto téma? 22. duben si každoročně připomínáme Den Země.  Dnes jej oslavuje víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa. Den Země se tak stal největším svátkem, který si lidé připomínají společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. Jde o svátek, jehož počátek najdeme v roce 1969, kdy John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního Dne Země a v rámci těchto snah vytvořil i vlajku Země. V 90. se rozšířil do celého světa. Byl zařazen do seznamu významných dnů OSN. Každý rok nás tento den upozorňuje na to, že Země je jedna jediná a umožňuje nám život. Jestliže si ji zničíme, nebudeme mít kam odejít. Akce na jeho podporu se konají ve většině států a letošní tématem se stala environmentální a klimatická gramotnost.
Naši deváťáci se za vydatné pomoci paní učitelky Evy Freiwaldové a pana učitele Pavla Fraje, kteří si vzali na starost celou realizaci projektu, snažili přiblížit přírodu mladším dětem formou zajímavých her, soutěží, pokusů a výkladů.
Celkem bylo připraveno 9 různých stanovišť, která byla rozmístěna v budově školy. Na každém z nich mohly získat jednotlivé třídy body za znalosti i za plnění úkolů. A na co byla jednotlivá stanoviště zaměřena a co si žáci deváté třídy pro spolužáky připravili?
1. stanoviště – Dřevo: (Jaroslav Duroň, Vasil Bartoš, Jiří Mazur) – druhy stromů a vzorky dřeva, škůdci stromů, hod polenem na cíl
2. stanoviště - Vzduch: (Martin Otradovec, Dominik Skácel, Nela Bekerová) – atmosféra, vzduch a ozónové jevy, jev Vortex ring a jeho vyzkoušení v praxi
3. stanoviště - Hmyz: (Marek Švábík, Filip Blažek, Kamil Svoboda, Marek Macourek) – rozmanitost hmyzu, zajímavosti ze života hmyzu, poznávání brouků, puzzle
4. stanoviště – Byliny: (Magda Dušíková, Anna Málková, Michaela Rubanová) – význam bylin pro člověka a jejich využití, poznávání bylinek
5. stanoviště – Obilniny a luštěniny: (David Štipčák, Pavel Hartl, Eva Horáková, Veronika Bartoníková) -  výklad o druzích a luštěnin a obilnin, jejich ukázky a vyžití na našem jídelníčku, přiřazování, soutěž učitelů v hodu fazolí na cíl
6. stanoviště – Ovoce: (Nela Dekařová, Simona Slivková, Eva Sotolářová, Klára Pavková) -  využití ovoce nejen k jídlu, přiřazování rostliny k plodu, pokusy s limonenem (je obsažen v pomerančové kůře) – hoření a leptání gumy balonku, ochutnávka ovoce
7. stanoviště – Odpady: (Barbora Doupovcová, Natálie Zajdáková, Antonín Zelinka, Antonín Vetchý) – poučení o znečišťování životního prostředí a o spalovnách, důležitost třídění odpadu-dokumentace prostřednictvím fotografií, doba rozkladu různých odpadků vyprodukovaných člověkem
8. stanoviště – Voda: (Lenka Kunrtová, Nikola Šedivá, Lenka Roštínská, Pavla Kolářová) – voda jako nejzávažnější globální problém celé planety, spotřeba vody obyvatel různých zemí – nadměrná spotřeba obyvatel ve vyspělých zemích na úkor lidí bojujících se stálým nedostatkem vody
9. stanoviště – Psi: (Tereza Švábíková, Patrik Svoboda, Kristýna Pecová) -  rasy a využití různých plemen psů, historie chovu, poznávací aktivita, slepecká dráha za pomoci asistentů
Velká většina žáků se do boje za vítězstvím pustila s obrovským odhodláním a nadšením. A kdo tedy nakonec vyhrál?
1. místo: 5. třída skupina A
2. místo: 7. A
3. místo: 5. třída skupina B
Poté i soutěžící týmy hodnotily náplň i originalitu jednotlivých stanovišť.
S převahou zvítězily tyto skupiny:
1. místo: stanoviště - Vzduch
2. místo: stanoviště - Ovoce:
3. místo: stanoviště - Psi
Co bych chtěla říct na závěr. Osud Země by neměl být lhostejný nikomu z nás. To, co činíme pro naši planetu, děláme především sami pro sebe. Jestliže to chápou naše děti, pak bychom to měli vědět i my dospělí. Moje poděkování za všechny učitele i soutěžící patří paní učitelce Evě Freiwaldové, panu učiteli Pavlu Frajovi a v neposlední řadě všem deváťákům, kteří nám všem připravili nezapomenutelné dopoledne.
         Mgr. Marcela Lungová
 
Květinový den
Celostátní akce Český den proti rakovině se uskutečnila 11. května, jednalo se už o 21. ročník této tradiční veřejné sbírky. Do naší školy zavítali studenti Gymnázia  Bučovice a žákům a zaměstnancům školy nabídli k zakoupení žluté kvítky měsíčku lékařského. Rozdali také letáky s informacemi, jak předcházet nádorovému onemocnění hlavy a krku (což bylo hlavní téma letošní sbírky). Studenti žákům vysvětlili, jak budou vynaloženy získané finanční prostředky. Ve škole jsme celkem zakoupili přes 150 kvítků. Poděkování patří všem, kteří symbolickou částkou podpořili sbírku.
        Lenka Kopřivová
Ze zápisu do 1. třídy
Podle novely školského zákona (s účinností od 1. 1. 2017) probíhá zápis do 1. ročníku na všech základních školách v době od 1. do 30. dubna. K zápisu se dostaví děti, které v právě probíhajícím školním roce dosáhnou šesti let věku.
Na naší škole se zápis do první třídy konal v sobotu 22. dubna. Celkem jsme přivítali 21 budoucích prvňáčků. Tradičně provedly předškoláky zápisem starší žákyně z 2. stupně.
V rámci jednotlivých aktivit (rozhovor, malování, hra), které děti s chutí a hravě splnily, ukázaly, že jsou na školu dobře připraveny. Za splněné úkoly byli všichni odměněni drobnými dárečky a pamětním listem. Krásný výrobek věnovaly na památku dětem paní vychovatelky ze školní družiny.  Na všechny nové žáky se těšíme a věříme, že se jim bude u nás líbit.
           Mgr. Lenka Kopřivová
Výchovný koncert
Na úterý před Velikonocemi jsme si naplánovali hudební lahůdku – pořad s názvem Filmová a muzikálová hudba. Zavítalo k nám proto profesionální sdružení umělců s názvem Hudba školám. Hudební uskupení tvořili baskytarista, zpěvák a moderátor Jiří Válek, klávesové nástroje bravurně a s lehkostí ovládal Zdeněk Dočekal, na bicí kolegy doplňoval Zdeněk Pohl. Úvodní část hudebního dopoledne byla určena dětem z prvního stupně. Ty nejdříve se zájmem poslouchaly oblíbené, ale i méně známé hity z dětských filmů a pohádek (Lví král, Princové jsou na draka, Lotrando a Zubejda, Tři veteráni), navíc se v průběhu vystoupení aktivně zpěvem i tanečním doprovodem zapojovaly. U připravených mikrofonů si malí žáčci společně s profesionály zanotovali písně Dělání, Statistika nuda je, Není nutno, Malé kotě a podobně. Vznikla tím velmi pozitivní a uvolněná atmosféra, a tak jsme ani nepostřehli, že je hodina ta tam a blíží se závěrečná píseň, po níž naše malé spokojené publikum odměnilo účinkující velkým potleskem. Po krátké přestávce hudební dopoledne pokračovalo. Koncert pro starší žáky se nesl již v klidnějším duchu, muzikanti střídali české songy s těmi zahraničními, zajímavé bylo i střídání různých hudebních žánrů. Poslechli jsme si například rokenrol z filmu Šakalí léta, světoznámý hit Perfect Day z kultovního filmu Trainspotting, ale i melodie výjimečného českého skladatele Karla Svobody. Ty pak vystřídaly písně Osvobozeného divadla, Beatles či divadla Semafor. Zajímavý kontrast také představovala málo známá Plíhalova píseň Pokoj 225. Trio se pak s námi rozloučilo ústřední melodií z filmu Vrchní, prchni, písní Severní vítr. Hudební dopoledne se vydařilo, každý si v něm našel to své. Jelikož muzikanti nabízejí i jiné programy, věřím, že se s tímto uskupením ještě setkáme.
         Mgr. Pavel Fraj
Matematický klokan 
V pondělí 20. března se konal další ročník mezinárodní matematické soutěže Klokánek, ve které si žáci základních a středních škol mohou porovnat své matematické dovednosti s ostatními žáky světa . Na naší škole se do soutěže zapojilo 115  počtářů z druhého až devátého ročníku. Řešili rozmanité a různě náročné logické  úkoly ohodnocené 3, 4 nebo 5 body.  Přehled dosažených bodů je v uvedené tabulce. Všem počtářům patří poděkování za získané body, za snahu a ochotu udělat něco navíc .

Kategorie                     1. místo                 2. místo                  3. místo

Cvrček    (2., 3.třída)             Marhefka Jakub           Rudická Natálie              Slivková Žaneta
(max. 90 b)                             ( 61 b)                            (53 b )                              (51 b)

Klokánek  (4.,5. třída)          Bednaříková Ágnes     Selucký Petr                   Halačka Radim
(max. 120 b)                          ( 99 b)                             Vrbík Vojtěch                 (90 b)
                                                                                         (93 b)

Benjamín   (6.,7. třída)          Sotolář Jakub               Švábík Filip                    Zálešáková Barbora
(max. 120 b)                          (76 b)                             (75 b)                               (66 b)


Kadet   (8.,9. třída)                Švábík Marek                Otradovec Martin         Pavková Klára
(max. 120 b)                         (103 b)                            (98 b)                               (94 b)
Naši nejmenší v divadle Radost
v pátek 24.2.2017 jsme se vydali všichni prvňáci, druháci a někteří třeťáci do brněnského divadla Radost na večerní představení ,,Mach a Šebestová“. Kdo by neznal známoustejnojmennou knihu Miloše Macourka s nádhernýmiilustracemi Adolfa Borna? A také legrační příběhy dvou hlavních hrdinů Macha a Šebestové, žáků 3.b? Samozřejmě nechyběli ani spolužáci Kropáček, Pažout a Horáček, paní Kadrnožková se
svým psem Jonatánem, paní učitelka a mnozí další. Spolu se všemi jsme se na chvíli vydali za dobrodružstvím s kouzelným utrženým sluchátkem, bojovali jsme s Kropáčkovou angínou a cestovali na školní výlet do jižních Čech k rybníku Bezdrev. Dokonce jsme byli i svědky přepadení piráty na jevišti, ale jak už to v pohádkách bývá, všechno dobře dopadlo a také my jsme se vrátili domů nadšení a pobavení úžasným představením. Rozhodně to stálo za to být divákem a nechat se unášet napínavými a humornými příběhy dětí s utrženým sluchátkem. Tradičně nás divadlo Radost nezklamalo a celý večer jsme si krásně všichni užili!!Už nyní se těšíme na další představení.
       Mgr. Pavlína Netopilová

RECITAČNÍ  SOUTĚŽ
    Dvě únorová odpoledne patřila recitaci. Konalo se totiž školní kolo Soutěže mladých recitátorů.
    V pondělí  13. 2. 2017 se sešli děvčata a chlapci z prvního až pátého ročníku a ve čtvrtek 16. 2. 2017 žáci a žákyně šestého až devátého ročníku, aby přednesli své texty, které si na tyto dny připravili. Mladší žáci zvolili ke svému vystoupení převážně humorné básně, starší zase většinou sáhli po své oblíbené knize a vybrali si tak prozaický text. Všichni byli pečlivě připraveni a předvedli skvělé výkony, za což si zaslouží velkou pochvalu. Vždyť poprat se s trémou a vystoupit před početným obecenstvem chce pořádnou dávku odvahy.
    Pro porotu nebylo vůbec jednoduché určit vítěze, neboť  jednotlivá vystoupení byla velmi vyrovnaná. Do okresního kola v Hodoníně, které se koná 2. března, však může postoupit jen jeden recitátor z každé kategorie  (s výjimkou nepostupové nulté kategorie).
Kdo tedy bude naši školu reprezentovat v Hodoníně? V první kategorii Lilly Strýčková z 3. třídy, v druhé kategorii Marie Vetchá z 5. třídy, ve třetí kategorii Eliška Horehleďová z 6. třídy a ve čtvrté kategorii Viktorie Selucká z třídy 8. B.
Celkové výsledky:
0. kategorie (1. třída)
1. místo: Anna Benáčková, 2. místo: Michal Krmíček, 3. místo: Radka Kopřivová
1. kategorie (2. a 3. třída)
1. místo: Lilly Strýčková, 2. místo: Žaneta Slivková, 3. místo: Diana Šimoníková
2. kategorie (4. a 5. třída)
1. místo: Marie Vetchá, 2. místo: Ágnes Bednaříková, 3. místo: Dominik Bowers 
3. kategorie (6. a 7. třída)
1. místo: Eliška Horehleďová, 2. místo: Jindřich Poláček, 3. místo: Zuzana Poláčková 
4. kategorie (8. a 9. třída)
1. místo: Viktorie Selucká, 2. místo: Jaroslav Duroň, 3. místo: Lenka Kunrtová
 
                Mgr. Bohumila Halačková
Účastníme se výtvarné soutěže
Český zahrádkářský svaz opět vyhlásil výtvarnou soutěž letos s tématem „Zelenina plná vitamínů“.
Do soutěže se ze školy zapojily a vyrobily pěkné práce děti ze školní družiny s paními vychovatelkami, žáci 5. třídy s paní učitelkou Seluckou, kolektiv žáků ze 7. třídy s paní učitelkou Ondrůjovou, děvčata z 8. B s paní učitelkou Procházkovou a kroužek Keramiky s paní učitelkou Bekerovou.  Zhotovené  výrobky budou zařazeny do kategorie polytechnické práce. Jak v obrovské konkurenci uspějeme, se dozvíme v červnu. Všem dětem, které se do soutěže s chutí pustily, a vyučujícím za pěkné nápady a pomoc při realizaci patří poděkování. 
        Lenka Kopřivová 
Divadelní představení Limonádový Joe
Ve čtvrtek 16.2. 2017 se 3. a 4. třída vypravila do divadla Radost v Brně na divadelní představení „Limonádový Joe“. Divadlo Radost nás opět nezklamalo. Krásné prostředí, pěkné kostýmy i písničky nás nadchly a vtáhly do děje jedné z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých komedií režiséra Jiřího Brdečky, kde správní muži pijí pouze Kolalokovu limonádu a kde zákon má podobu pistolníka, vybaveného přesnou muškou a zářivým úsměvem. Nechybí zde ani láska ke krásné Winnifred, kovbojské přestřelky, místní saloon s arizonskou pěnicí Tornado Lou a mnoho dalších tanečních a pěveckých vystoupení na známé melodie. Vždyť kdo z nás by neznal slova písně „Whisky to je moje gusto, bez whisky mám v srdci pusto…“ nebo „ Když v baru houstne dým…“Představení se nám jako vždy líbilo a také nás svými scénkami plných humoru velmi pobavilo.
           Mgr. Dana Horňáková
Výukový program Ovoce do škol

Ukázka hádanky:
Stejně jako opice,
máme rádi velice,
dostaneme od mámy
sladké žluté (doplňte děti) banány!!
 
Dne 9. února se žáci 1. – 4. ročníku zúčastnili výukové hodiny, kterou si pro nás připravilo Ovocentrum Valašské Meziříčí. Děti na 1. stupni dostávají pravidelně jako zpestření jídelníčku ovoce a zeleninu, kterou jim právě tato firma dováží. Celým programem nás provázel Vojta společně s kamarádem Mrkvounem. Po prvotním se rozcvičení děti řešily s Vojtou problém. Vojta špatně viděl a byl moc unavený a co mu pomohlo? No, hádejte! Formou her, hádanek a pohybových aktivit se děti dozvěděly o každém ovoci, jaké obsahuje vitamíny a jak přesně a v čem pomáhá v lidském těle. Na závěr jsme si společně ukázali návod na mrkvovou hvízdalku, o kterou si zasoutěžily i paní učitelky. Všechny děti se s Mrkvounem vyfotily a dostaly drobné upomínkové předměty.
                 Mgr. Vítězslava Dlouhá
Druháci a třeťáci zatančili polonézu
Naše škola se v poslední době stala spolupořadatelem Plesu Města Ždánic.
Ples 21. ledna zahájil starosta města MUDr. Vladimír Okáč a všem návštěvníkům popřál pěknou zábavu. Poté patřil parket kulturního domu dětem ze 2. a 3. třídy, které předvedly slavnostní polonézu. Všichni přítomní měli mimořádnou příležitost se pokochat pohledem na čtyři desítky malých tanečníků.  Překrásně učesané, do bílých šatů oblečené princezny spolu s mladými gentlemany v tmavých kalhotách, bílé košili s vínovou mašličkou pod krkem slavnostně za tónů písní od Enyy a Christiny Perri napochodovali do sálu. Nervozita, napětí a obavy opadly s prvními krůčky a naši žáci v plné parádě zatančili pěkně secvičenou skladbu. Za bezchybné předvedení polonézy vděčíme nejen již zmíněným tanečníkům, ale hlavně paní učitelce Věře Maříkové a paní učitelce Vítězslavě Dlouhé, které své svěřence naučily správným krokům a ladnému pohybu.  Vystupující byli odměněni velkým potleskem a uznáním od všech návštěvníků plesu.
Na plese nechyběla ani bohatá tombola se 186 cenami, která potěšila nejednoho návštěvníka. Zde je mou milou povinností poděkovat všem sponzorům, firmám i rodičům žáků, kteří přispěli věcnými dary do tomboly. Její výtěžek činil 19 300 Kč a byl věnován do pokladny SRPŠ pro aktivity žáků mimo vyučování.
         Lenka Kopřivová
Exkurze žáků 9. ročníku
Poslední předvánoční pondělí jsme si zpříjemnili dlouho plánovanou exkurzí do Brna. Čekal nás tam velmi pestrý celodenní program.  Hned po příjezdu jsme zamířili do spalovny Sako, kde se nás ujala naše průvodkyně paní Ing. Alena Procházková. Nejdříve jsme v ENVIcentru zhlédli zajímavý dokument, který všem přiblížil technické parametry spalovny a třídírny. Dozvěděli jsme se mnohé detaily o provozu, způsobech svážení i dotřiďování odpadu, využití tepla, bezpečnosti díla i absenci dalších podobných staveb u nás. Zajímavé byly i statistické ukazatele hodnotící množství vytříděného a recyklovaného odpadu. Žáci si mohli uvědomit, že v této oblasti za vyspělými zeměmi ještě hodně zaostáváme. Následovala debata o důležitosti podobných zařízení, zbytečných ekologických protestech či nepřetržitém provozu firmy.  Poté jsme se již vydali do skutečného provozu. „Nafasovali“ jsme potřebné přilby a vesty, v nichž se chtěl hned každý vyfotit, a vyrazili k násypce směsného odpadu. Ten se již dále netřídí, jen se mísí a poté míří do spalovacích kotlů. Odtud jsme přešli k třídírně papíru a plastů, kde každý na vlastní oči viděl, že separovat odpad má smysl. Na závěr návštěvy ve spalovně Sako jsme se společně zvážili na přesné vstupní váze. A jaké bylo skóre nás - 32 žáků a 2 vyučujících? 2,38 tuny!  Po lehkém obědě v Galerii Vaňkovka jsme se rozjeli k prvorepublikové vile Stiassni, k níž patří i nádherná rozlehlá zahrada s bazénem a tenisovým kurtem. Tuto funkcionalistickou stavbu si v roce 1929 nechal postavit židovský textilní továrník Alfred Stiassni podle návrhu slavného architekta Ernsta Wiesnera. Měli jsme tak možnost nasát dobovou atmosféru stavby, která po druhé světové válce dostala přívlastek vládní. Nocovala a pobývala tu například řada prominentů, dokonce i kubánský prezident Fidel Castro nebo většina našich prezidentů.   Vila se svým nevšedním, zámek připomínajícím interiérem dnes spadá pod správu Národního památkového ústavu a pro veřejnost je otevřena od roku 2014. V průběhu prohlídky jsme se také dozvěděli informace o osudu továrníkovy rodiny, někteří obdivovali i život brněnské „smetánky“ v 30. létech 20. století. Na závěr prohlídky nás průvodkyně dokonce naučila základy dobového tance – charlestonu.  Poslední zastávkou naší zajímavé exkurze se staly adventní trhy v centru města. Zvláště ty na Zelném trhu všem připomněly, že Vánoce jsou již za dveřmi. A tak obohaceni mnoha cennými informacemi i zážitky jsme vyráželi k domovu.
              Mgr. Pavel Fraj
Vánoční koncert žáků a učitelů ZUŠ
Kalendářní rok 2016 jsme zakončili ve čtvrtek 22. prosince slavnostním vánočním koncertem, který pro nás tradičně připravila Základní umělecká škola ve Ždánicích.
V 80 minutovém pásmu zazněly kromě vánočních písní a koled i skladby klasické a to v podání jak jednotlivců, tak i flétnových, houslových a kytarových souborů. V závěru koncertu společně vystoupila cimbálová muzika a pěvecký soubor s voničkou vánočních koled.
Vánočně naladěni jsme se rozešli domů natěšeni na nejkrásnější svátky v roce.  Poděkování za krásný umělecký zážitek patří učitelům ZUŠ a jejich žákům.
            Lenka Kopřivová
Příběhy bezpráví – Akce Kláštery
V listopadu si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Ve škole k tomuto tématu tradičně využíváme projekt Příběhy bezpráví, který žákům přibližuje moderní československé dějiny. Krátké hrané nebo dokumentární filmy bývají doplněny besedou s pamětníky totalitního bezpráví.
Našimi letošními hosty byli pan Josef Medřický a pan Radomír Malý. PhDr. Radomír Malý vystudoval historii a pracoval jako historik v muzeu. Pro své náboženské přesvědčení byl propuštěn a musel pracovat mimo svůj obor. Účastnil se vydávání katolického samizdatu a podepsal Chartu 77. K práci historika se vrátil až po roce 1989. Věnuje se církevním dějinám, které přednášel na Teologické fakultě v Českých Budějovicích.
Nejdříve žáci zhlédli dokumentární film Akce K /= Kláštery/, který popisuje počátek 50. let a postup proti církvi. Ta byla jedinou významnější opoziční silou, jež se tehdejší režim snažil oslabit dohodou s čelními představiteli církve, což se nezdařilo. Proto byla na noc z 13. na 14. dubna 1950 naplánována tzv. Akce K. Během ní se do klášterů dostavili členové StB. Řeholníky shromáždili a odvezli  do internačních klášterů, které se nacházely v málo osídlených oblastech nebo v pohraničí. Obsazení klášterů proběhlo většinou hladce, na Slovensku ovšem došlo na několika místech ke střetům s obyvateli bránícími řeholníky. Zatčení byli fyzicky i psychicky mučeni a donuceni vydíráním k přiznání protistátní činnosti. Během následujícího roku byla většina z nich odsouzena ve vykonstruovaných procesech a mnozí skončili ve vězení či uranových dolech. Po propuštění pracovali ve výrobě nebo v zemědělství. Akce K postihla téměř 2400 řeholníků, někteří z nich se k duchovní práci mohli vrátit až koncem 60. let.
V 50. letech také začíná devastace mnoha církevních památek – majetek mnišských řádů stát zabavil, budovy byly ponechány svému osudu nebo jinak využívány, jejich vybavení – vzácné knihy, rukopisy, obrazy - často zmizelo. Akce K církev velmi oslabila, protože znemožnila práci klášterů. Za její provedení nebyl nikdo trestně stíhán a to ani po roce 1989.
Pan Dr. Malý ve svém výkladu připomněl také dramatický osud faráře Toufara z Číhošti a pohovořil i o době protektorátu, kdy mnoho katolických duchovních skončilo v koncentračních táborech. Poté následovaly otázky žáků, na které náš host ochotně odpovídal.
Letošní téma Příběhů bezpráví je méně známé, pro děti školního věku poměrně vzdálené a obtížné. Dr. Malý svým vyprávěním dokázal tuto těžkou dobu dětem vysvětlit přístupnou a zajímavou formou, navíc s nezbytnou historickou přesností. 
            Mgr. Eva Freiwaldová    
Mikulášský turnaj v kopané – MZŠ Ždánice
pátek2.prosince2016 se uskutečnil na naší škole tradiční turnaj v kopané pro chlapce i děvčata 1. až 4. ročníku. Soutěžilo se jako obvykle ve dvou skupinách. První skupina patřila žákům 1. a 2. třídy, kde mezi sebou soupeřili fotbalisté – Draci, FC Barcelona a Drtiči.
Druhá skupina patřila sportovcům ze 3. a 4. třídy a to byli Tygři, Pumy, Kovoví draci a Kovo Ždánice. Byla to opravdu skvělá podívaná, všechna družstva se snažila a hrála, jak nejlépe dovedla. Ale jak to ve sportu chodívá, vyhrát může jen ten nejlepší. A jak to vše dopadlo?
 
První skupina:                                    Druhá skupina:
  1. místo  Draci – 1.a                       1. místo   Kovoví draci – 4.tř.
   2.   místo  FC Barcelona – 1.b             2. místo   Kovo Ždánice – 4.tř.
   3.   místo  Drtiči  – 2.tř.                      3. místo   Tygři – 3.tř.
                                                           4. místo Pumy -   3.tř.
  
Putovního poháru se zmocnili po bezchybném výkonu ve všech zápasech Kovoví draci ze 4.třídy. V první skupině patřilo vítězství družstvu Draci, žákům z 1.a třídy. Družstva na prvních třech místech obdržela diplom a medaili, sladkou odměnu dostali všichni sportovci. Děkujeme tímto paní Frnkové za zprostředkování krásných medailí pro vítěze z firmy AZ Plastik. Letos poprvé nám celý turnaj pomohl rozhodovat a tím tak vzít na sebe funkci rozhodčího pan Miloš Strmiska, profesionální rozhodčí. Děkujeme mu za ochotu a bezchybné pískání a pevně věříme, že se na této akci  uvidíme i příští rok. Závěrem bychom chtěli poděkovat také všem malým sportovcům, neboť se během celého sportovního odpoledne chovali opravdu skvěle a sportovně.
      Mgr. Pavlína Netopilová, za 1.stupeň
Mýty a legendy mého kraje
V měsíci říjnu se žáci 3. a 4. třídy zapojili do literární soutěže Jižní Morava čte - Mýty a legendy mého kraje, kterou vyhlásila Městská knihovna Břeclav spolu s Moravskou zemskou knihovnou Brno.
Dětem byly ve škole přečteny pověsti, které se pojí se Ždánicemi a následně po jejich vyslechnutí děti tvořily povídky, pověsti a pohádky na motivy skutečných nebo vymyšlených legend a pověstí týkajících se našeho kraje. Hotové práce jsme odevzdali v naší knihovně ve Ždánicích, kde je ohodnotila porota složená z Mgr. Evy Freiwaldové, Mgr. Hedviky Zelinkové a Mgr. Anastázie Poláškové.
V pondělí 14. 11. 2016 se všichni účastníci soutěže sešli na slavnostním vyhodnocení svých prací. Všichni, co se zapojili do této soutěže, byli odměněni upomínkovým předmětem a sladkým pamlskem. Z každé kategorie byla vybrána pouze jedna nejlepší práce a jejich autoři se zúčastní slavnostního setkání v divadle Polárka v Brně.
A jak porota vlastně rozhodla? Věřte, že měla nelehký úkol, neboť všechny práce byly velmi pěkné a zajímavé, ale nakonec se přeci jen porota shodla a vybrala ty nejlepší práce.
Všechny práce byly rozděleny do dvou kategorií – děti od 6 do 8 let a od 9 do 14 let.
Na třetím místě se v mladší kategorii umístili Ondřej Šušota s pověstí O hradu Palánku a Lucie Wolfová s pověstí U slepice. Ve starší kategorii to byla Tereza Tomášová s pověstí Jak našla Maruška štěstí. Na druhém místě skončil Marek Krišica z 3. třídy s pověstí Ždánické rybníky a Aneta Boháčková ze 4.třídy s pověstí Loupežnický poklad. Tyto děti získaly za své pěkné práce vstupenky do VIDA parku v Brně.
A kdo zvítězil a skončil na prvním místě ?
První místo za mladší kategorii získala Ema Šefferová s pověstí O znaku Ždánic a za starší kategorii Kamila Tomášová s pověstí O lakomé Karin. Obě děvčata obdržela vstupenku do divadla Polárka i s doprovodem, kde na ně čeká ještě malé překvapení. Jaké? To zatím nevíme, ale určitě nám o tom obě děvčata po návratu z divadla poví.
Chtěla bych touto cestou poděkovat paní Marii Wolfové jednak za příležitost zúčastnit se této soutěže a zároveň za velmi pěkné odpoledne, kde si všichni pozvaní – děti i jejich rodiče, prarodiče a kamarádi – mohli vyslechnout všechny vítězné pověsti a pohádky. Poděkování patří také porotě a hlavně všem dětem, které se do soutěže zapojily, za jejich velkou snahu a úsilí a také chuť udělat něco navíc.
      Za MZŠ Ždánice Mgr. Dana Horňáková

Exkurze žáků do koncentračního tábora Osvětim
Dne 18. 10. 2016 se vydalo sedmnáct žáků osmé a deváté třídy na exkurzi do koncentračního tábora v polské Osvětimi, aby mohli poznat místa, o kterých se zatím dovídali jen v hodinách dějepisu. Exkurzi zajistila paní učitelka Bohumila Halačková.
Jeli jsme autobusem společně s žáky a učiteli základní školy v Žarošicích. Cesta trvající čtyři a půl hodiny nám utekla poměrně rychle, hlavně díky naší paní průvodkyni, která nám během cesty poskytla bohatý výklad o významných českých městech, která jsme míjeli. Následovalo vyčerpávající shrnutí historie Polska až po druhou světovou válku. Navíc jsme mohli shlédnout dokumentární film, který se zabýval zřízením nacistických koncentračních táborů a osudy vězňů. Zanedlouho po překročení státní hranice se nám naskytl pohled na ploty s ostnatými dráty a strážními věžemi a my jsme věděli, že vidíme cíl naší cesty - nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz - Osvětim.
Skutečnost, že o tuto památku je velký zájem nám napovědělo už plné parkoviště a prostory u vstupu do areálu. Mohli jsme tu potkat stovky lidí nejrůznějších věkových kategorií a národností. Poté co jsme prošli kontrolou u magnetického rámu jsme dostali zesilovače a sluchátka, aby nám neuniklo nic z výkladu. Výklad nám podával polský průvodce v češtině. Celá prohlídka začínala u známé vstupní brány s cynickým nápisem "Arbeit macht frei" - Práce osvobozuje. Hned na úvod nám pan průvodce bez obalu oznámil, že místní vězně neosvobodila ani sebetvrdší práce, ale jedině až smrt.
Během prohlídky jsme prošli mnoho budov v táboře. Kromě panelů s fotografiemi a informacemi v několika světových jazycích, popisujících chod života v táboře, jsme mohli vidět také mnoho exponátů - - například skromné oblečení vězňů, podepsaná zavazadla, předměty osobní hygieny, nebo ostříhané ženské vlasy. Nejpůsobivější místnosti byly ovšem ty, které byly zachovány v původním stavu - toalety, umývárny, ubikace, nebo obyčejné schody, prošlapané stovkami tisíc vězňů, kteří tudy prošli. Na každém kroku byla vidět až zvrácená preciznost německé administrativy, zaznamenávající každého člověka i věc, která se objevila v táboře.
Další zastávkou byl trestný Blok 11, jehož součástí bylo vězení a popraviště. Blokem jsme prošli od administrativní části, přes vězeňské cely až na popraviště s kůly pro odsouzence. Díky tomu jsme si mohli alespoň vzdáleně představit obavy a pocity lidí, pro které byla tato cesta poslední.
Exkurze v části tábora Auschwitz I končila prohlídkou plynové komory. Tisíce lidí sem byly nahnány pod záminkou provedení osobní hygieny - místo vody ale ve "sprchách" z otvorů ve stropě padal granulovaný Cyklon B. Vedle plynové komory byl areál krematoria, kde končila smutná pouť většiny vězňů. Jenom těžko bychom hledali silnější zážitek, než ten, který nám dala prohlídka těchto dvou zařízení.
Náš program pokračoval návštěvou části Auschwitz II - Birkenau - novější a zároveň největší části celého tábora. Svůj název má podle polské vesnice Brzezinka, která na tomto místě původně stála. Po průchodu tzv. Branou smrti, kterou procházely koleje až do vnitřní části tábora, jsme se ocitli na železniční rampě. Tady z vlaků vystupovali vězni a zároveň podstupovali první selekci. Odsud mířili buď na ubikace, nebo rovnou do plynových komor. Ti, kteří byli určeni na práci v táboře museli trpět v nelidských podmínkách a snášet špínu, nemoci, parazity, chlad, nedostatek potravin a navíc těžkou fyzickou práci bez možnosti odpočinku. Celý tábor sestával ze tří stovek zděných a dřevěných budov. Některé z nich byly poškozeny nacisty před příchodem sovětských vojsk, jiné podlehly zubu času. Ostatní byly v překvapivě dobrém stavu. Při pohledu na pozůstatky stovek tzv. "baráků", kde vězňové žili jsme získali jasnější představu o obrovském počtu lidí, kteří táborem prošli. Naše prohlídka končila v zadní části areálu u ruin plynových komor a krematorií, které byly zničeny samotnými němci před koncem války. Ve stejné části stojí i symbolický památník obětem holocaustu, kde jsme si mohli přečíst pamětní desky, napsané v jazycích všech národností, které byly zastoupeny mezi vězni.
Naše myšlenky tábor neopustily, ani dlouho potom, co jsme odešli. Všichni jsme získali spoustu nových poznatků a informací. Tím nejcennějším, co jsme si odnesli, je ale hluboký zážitek a neopakovatelná životní zkušenost. Jediná návštěva zcela jistě nestačí na prohlédnutí všech míst v táboře, ani na pochopení hrůz, ke kterým zde docházelo. Všichni kdo jsme toto místo navštívili bychom jej ale měli brát tak, jak se ho snažili veřejnosti představit naši průvodci  - jako místo poučení a výstrahy budoucím generacím a jako názornou pomůcku toho, kam až může zajít lidská nenávist. 
            Mgr. Vratislav Lysoněk
Naši nejmenší v divadle
Ve středu 12.10. se děti z první a druhé třídy naší školy vypravily do divadla Radost v Brně na představení s názvem ,,Krkonošské pohádky aneb Trautenberk a Krakonoš“ – inspirováno postavami z pohádek Marie Kubátové. Kdo by neznal lakotného a hamižného Trautenberka, který chce vždycky využít vše ve svůj prospěch a který zneužívá dobrosrdečnosti svých sloužících – Hanče, Kuby a Hajného. Jak už to v pohádkách bývá, vše dobře dopadne a taky Trautenberk je na Krakonoše krátký a vždy je za své podvody a lsti nakonec spravedlivě potrestán.
Představení divadla Radost nás jako vždy velice zaujalo a svým osobitým humorem příjemně pobavilo.
             Pavlína Netopilová

Přírodovědný klokan 
Ve středu 12. října se na všech základních školách uskutečnila tradiční soutěž Přírodovědný klokan. Vybraní žáci z 8. a 9. ročníku řešili 24 problémových úloh z oblasti fyziky, zeměpisu, chemie a matematiky. Úkoly jsou podle náročnosti bodovány 3, 4 a 5 body.   Do letošního ročníku se zapojilo 22 žáků, nejlepším řešitelem na naší škole se stal Marek Švábík z devátého ročníku s 83 body, na druhém místě Viktorie Selucká z osmého ročníku s 66 body a třetí místo patřilo Nele Dekařové z devátého ročníku, která získala  54 bodů. Všem účastníkům soutěže patří poděkování za snahu při řešení mnohdy nelehkých úloh.
Pro srovnání : v loňském roce byl republikový průměr v Přírodovědném klokanu  43,7 bodů.
A co řešili všichni soutěžící ? 
- Na severním nebo jižním pólu nevystoupí Slunce během roku nad obzor výše než do:
(A) 11,5º (B) 23,5º (C) 45,0º (D) 66,5º (E) 80,0º 
 
- Vodní nádrž Nechranice na Ohři je pátou největší přehradní nádrží ČR a také přehradní nádrž s nejdelší sypanou přehradní hrází ve střední Evropě (3280 m). Maximální hloubka pod hladinou v této nádrži je 46 m. Jak velký je hydrostatický tlak vody v nádrži v takové hloubce? Uvažujte hustotu vody 1000 kg/ma tíhové zrychlení 10 N/kg.
(A) 460 kPa (B) 230 kPa (C) 920 kPa (D) 46 kPa (E) 92 kPa 
 
- Echolokace je využití zvuku jako navigační zařízení. Tato schopnost je známá:
(A) u predátorů
(B) u netopýrů a žraloků
(C) u všech ptáků
(D) u netopýrů a delfínů
(E) u všech vodních živočichů
COCA-COLA CUP Žarošice 3.10.2016
V pondělí 3.10.2016 jsme vyrazili na další ročník turnaje Coca- Cola Cap. První kolo se tradičně uskutečnilo v Žarošicích za účasti družstev Ždánic, Dambořic, Hovoran a domácích Žarošic. Naši si vedli docela dobře ve všech utkáních a výsledky zápasů byly hodně vyrovnané. Nakonec jsme se sice umístili na 4., posledním místě, ale s předvedenou hrou jsme byli spokojeni. 
Beseda s Milanem Jurčou 
V rámci primární  prevence rizikového chování jsme v pátek 7. října uspořádali besedu pro žáky osmého a devátého ročníku  s nadpraporčíkem Milanem Jurčou z kriminálního oddělení PČR v Kyjově. Ten se s námi podělil o  postřehy a zkušenosti ze své letité praxe v oblasti potírání drogové kriminality. Poutavé vyprávění doplnil  také zajímavou projekcí. Beseda žáky zaujala a pevně věříme, že i poučila.

Návštěva Planetária v Brně
V pátek 7. října jsme my, žáci 4. třídy, společně s našimi spolužáky z 3. třídy nasedli do autobusu a vydali se společně do Planetária v Brně na výlet minulou i současnou sluneční soustavou. Ve výpravném představení „ Úžasné planety“ jsme nahlédli pod pokličku vzniku sluneční soustavy a mohli jsme tak zjistit, kdy a kde se vzalo Slunce s ostatními planetami. Na vlastní oči jsme spatřili ta nejzajímavější zákoutí našeho planetárního systému a podívali se do míst, kam se doposud odvážily jen meziplanetární sondy. Čekalo nás putování spalujícím žárem i mrazivými pustinami, vesmírným vzduchoprázdnem i atmosférami hustými tak, že by se daly krájet. Kličkovali jsme mezi měsíci, prstenci i planetkami, pronásledovali jsme kometu, prohlédli jsme si zblízka tajemnou Mléčnou dráhu. Ocitli jsme se uprostřed gigantické bouře, která by klidně mohla pohltit i naši planetu Zemi. Podívali jsme se na nejvyšší horu ve sluneční soustavě, kterou je sopka Olympus Mons na Marsu. Také jsme stáli na okraji nejhlubšího kaňonu Valles Marines, který se nachází rovněž na Marsu. Děti si také vyzkoušely své znalosti v podobě kvízu, který byl součástí programu. Dobrodružnou cestu napříč sluneční soustavou doprovodila prohlídka aktuální noční oblohy, kde jsme sledovali nápadné hvězdy, souhvězdí i planety. Exkurze do Planetária v Brně se dětem velmi líbila, dozvěděly se mnoho zajímavých a poučných informací o Slunci a sluneční soustavě a současně si zopakovaly některé poznatky získané v hodinách Člověk a jeho svět. Také bych chtěla touto cestou pochválit obě třídy za ukázněné a pěkné chování během představení i v prostorách planetária.
             Za 3. a 4. třídu Mgr. Dana Horňáková
Poprvé zasedli do školních lavic
Žáci a učitelé se za krásného slunného rána sešli 1. září v kulturním domě. Zde se konalo slavnostní zahájení nového školního roku. Největší pozornost byla věnována nejmenším školákům. 31 prvňáčků přišel přivítat starosta města MUDr.Vladimír Okáč, ředitel školy Mgr. František Markus, ředitel ZUŠ Mgr. Miroslav Procházka a předsedkyně školské rady paní Jaroslava Příkopová. Všichni hosté popřáli žákům1. – 9. ročníku hodně úspěchů v nadcházejícím školním roce a mnoho pěkných zážitků se svými spolužáky. Malým školákům poté předali tašky se školními potřebami, dárkový balíček, který věnovalo Město Ždánice, a další drobnosti, které připravily paní Dana Schöfrová, paní Dagmar Komárková a paní vychovatelky ze školní družiny. Všem výše uvedeným sponzorům patří velké poděkování. Od žákyň z deváté třídy prvňáčci obdrželi malou kytičku. Pak se žáčci se svými třídními učitelkami Mgr. Michaelou Slivkovou a Mgr. Pavlínou Netopilovou vydali vstříc poznání a usedli poprvé do školních lavic ve své první třídě.
        Lenka Kopřivová
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky