8. A třída

 

třídnictví:  Mgr. Lenka Procházková

počet žáků: 18

 


 

Londýn
V prvních červnových dnech se čtyři naši odvážní spolužáci (Katka, Kuba, Vojta a Petr) spolu s dalšími osmáky a deváťáky pod bedlivým dozorem paní učitelky Smetanové zúčastnili studijního pobytu v Londýně. Během něho zhlédli všechny hlavní pamětihodnosti města, např. Trafalgarské náměstí, Buckinghamský palác, Big Ben, ateliéry pro natáčení Harryho Pottera, nultý polední a mnoho dalšího. Ze zájezdu se vrátili plni dojmů, nabyti informacemi a s uzavřenými novými přátelstvími.
 

        

 

        

 

        

 

 


 

Úspěchy našich spolužáků
Marta Stehlíková:
1. místo – v okresním kole soutěže Mladý zahrádkář s postupem do celostátního kola
3. místo – v okresním kole Biologické olympiády
Úspěšný řešitel – v krajském kole Biologické olympiády
4. místo – v okresním kole Fyzikální olympiády
Úspěšný řešitel – v okresním kole Matematické olympiády
7.-9. místo – v okresním kole Pythagoriády
Jakub Horňák:
7. místo – v okresním kole Fyzikální olympiády
Vojtěch Chudý:
7.-9. místo – v okresním kole Pythagoriády
Miriam Šprtová:
2. místo v okresním kole soutěže Bible a my


        

 

 


 

Školní akademie
Našim letošním číslem jsme si připomněli 125. výročí narození významného českého spisovatele Karla Čapka. Vzpomenuli jsme zásluhy obou bratrů Čapkových na vzniku slova ,,robot, “přiblížili jsme veršovaným textem jejich život a na závěr jsme v kostýmech robotů zatančili na píseň skupiny Olympic ,,Roboti už jdou.“ Snad se naše vystoupení početnému publiku líbilo.


        

 

  

 


 

Den Země
Letos jsme si připomněli Den Země trochu netradičně, formou soutěží, kvízů a hádanek, které pro nás připravili žáci 9. ročníku pod vedením paní učitelky Freiwaldové a Ševčíkové. Nenásilně jsme se obohatili o spoustu nových a zajímavých informací, i když jsme v celkové soutěži tříd nezvítězili.


        

 

        

 

        

 


 

Beseda k výročí osvobození Československa
28. dubna proběhla v naší škole výstavka zbraní z druhé světové války, projekce dokumentu zachycujícím poslední dny války a následná beseda k tomuto tématu s pamětníkem válečných událostí panem Josefem Medřickým, který nám barvitě vylíčil svoje subjektivní zážitky z pohledu tehdy mladého chlapce.


        

 

 


 

Školní výlet
24. 4. jsme vyrazili směr Olomouc, abychom zde zhlédli výstavu Flóra a poté se prošli historickým centrem města. Po duchovním i tělesném obohacení jsme se již těšili na návštěvu ZOO Svatý kopeček, kde jsme absolvovali komentovanou kontaktovou prohlídku.
 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

 


 

Memento
Před nebezpečím užívání návykových látek nás přišli varovat dramatizací románu Memento od Radka Johna pardubičtí umělci. Na příběhu šestnáctiletého chlapce sugestivně vylíčili strastiplný život narkomanů. Snad se toto představení stalo skutečným mementem =varováním pro ty, kteří účinky návykových látek podceňují.

 

     
 


 

Lyžařský výcvik
Chatu Paprsek a přilehlou sjezdovku od 19. do 24. března jsme obsadili my – osmáci a pobyt zde jsme si řádně užili, což můžete vidět na následujících fotkách.


        

 

        

 

        

 

  

 


 

Soutěž dětských recitátorů
V úterý 12. února jsme se opět zúčastnili školního kola recitační soutěže. Letos naši třídu zastupovaly Katka Jandorová a Miriam Šprtová. Katka vybojovala 1. místo s postupem do okresního kola v Hodoníně. Děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci třídy a vítězce přejeme v Hodoníně hodně úspěchů.

 

     
 


 

Beseda se spisovatelkou
Zajímavá beseda o vlastní tvorbě proběhla se spisovatelkou Martinou Bittnerovou v gymnastickém sále 11. února. Spisovatelka, pocházející z Nového Města na Moravě, nyní žijící nedaleko Prahy, vešla do podvědomí čtenářů knihami Utajené životy slavných Čechů nebo Na nevěru se neumírá. Kromě psaní se také věnuje besedám, přednáškám. Bylo zajímavé se setkat tváří v tvář se skutečnou spisovatelkou.

 

     
 


 

Výtvarná soutěž
Marta Stehlíková a Hanka Mlátilíková připravily výtvarnou práci na téma ,,Kytice ve váze,“ která byla odeslána do soutěže vyhlášené Českým zahrádkářským svazem.


  

 


 

Dny řemesel
V druhém lednovém týdnu SOU Havlíčkova Kyjov pořádalo pro žáky 8. a 9. ročníku ,,Dny řemesel,“ které navštívilo 20 žáků naší školy, mezi nimiž bylo 6 našich spolužáků. V průběhu půldenního programu jsme měli možnost zhlédnout jednotlivé dílny, kde se studenti učí zapojovat elektrické obvody, soustružit, svářet apod. Následovala beseda s ředitelem školy, pracovnicí úřadu práce a jednou z organizátorek akce. Poté jsme absolvovali exkurzi v kyjovských sklárnách. Autobusem jsme se přemístili do dalších prostor SOU v Boršově, kde jsme si prohlédli kreativní dílny, cvičnou kuchyni, nově postavenou halu, určenou pro praxi budoucích zedníků, tesařů.

 

     
 


 

Vánoční čas
Poslední školní den kalendářního roku jsme strávili u vánočního stromečku rozdáváním dárků, degustováním vánočního cukroví a povídáním si o nastávajících svátcích. Poté jsme se odebrali do kulturního domu, kde na nás čekali žáci ZUŠ s připraveným Vánočním koncertem.

 

        

 

        

 

        

 

  

 


 


 

A zase ten Mikuláš!
V pátek 5. 12. dorazil se svou družinou i do naší třídy, aby nás odměnil nějakou sladkostí za píli a napomenul ty ,,zlobivější“ žáky. A čí poklesky měl tento svatý muž v ,,Knize hříchů?“ To si přečtěte sami.

Čimerová Klára,
ta by si furt na schovku jenom hrála.
A jestli tu zase není,
měla by dát v pekle na modlení.

Teď provedeme radikální řez,
Horváthová, ty do toho pytle rovnou vlez!
Za nedostatek píle
strávíš v pekle krušné chvíle!

A Daněček Rišánek
bude v pekle klidný jako beránek.
Ríšo, nebuď naivní,
v pekle už nebudeš tak aktivní.

 

        
 


 

,,Splašené nůžky“
2. 12. jsme se prostřednictvím návštěvy Městského divadla Zlín ocitli v luxusním kadeřnickém salónu majitele Tonyho Řezníčka. Děj se odehrával v krátkém časovém úseku, kdy do salónu přichází různí zákazníci a během toho je v bytě nad kadeřnictvím zavražděna známá klavíristka. Podezřelými jsou zaměstnanci i zákazníci. Zajímavostí komedie ,,Splašené nůžky“ je to, že diváci svými nápady a postřehy mohou pomoci případ vyřešit. Toto představení se nám velmi líbilo, jelikož jsme se od srdce zasmáli vtipným dialogům, a tak se výborně odreagovali od všedních povinností. Zato náš pan řidič autobusu se cestou do Zlína a zpět moc nepobavil. Námraza za silnici vyžadovala od něho velké soustředění a pevné nervy. Přesto nás bezpečně přepravil i za tak ztížených podmínek.
 

        

 

        

 


 

POPLACH
26. 11. jsme měli možnost zažít si na vlastní kůži taktické cvičení požární ochrany na naší škole, do kterého byly zapojeny hasičské jednotky ze Ždánic, Lovčic, Archlebova a Kyjova.


        

 

  

 


 

Příběhy bezpráví
14. 11. proběhl na škole již 10. ročník projektu ,,Příběhy bezpráví“ tentokrát věnovaný 25. výročí ,,Sametové revoluce.“ V úvodu besedy jsme zhlédli film ,,Z deníku Ivany A.“ natočený podle skutečného deníku Ivany Skálové, která si ho jakožto studentka maturitního ročníku psala. Jsou zde zachyceny všechny významné události celého roku 1989 z jejího úhlu pohledu. V druhé části proběhla beseda s jedním ze zakladatelů Občanského fóra ve Ždánicích a posléze dlouholetým starostou města -Josefem Medřickým, jenž nám barvitě vylíčil své zážitky a pocity z tohoto významného období českých dějin.

 

        

 


 

 

Lékaři bez hranic
Velmi zajímavé besedy s MUDr. Petrem Kozmonem jsme se zúčastnili v pátek před podzimními prázdninami. Tento dobrovolník jeden rok pracoval v rámci projektu ,,Lékaři bez hranic" v Jižním Súdánu. Během jeho návštěvy jsme se dověděli spoustu zajímavých informací ze života tamějších obyvatel, který není vůbec jednoduchý a pro nás nepředstavitelný. O to více si musíme vážit toho, co máme!

 

     

 


 

Už jsme osmáci! Do dalšího školního roku jsme vstoupili ve stejné sestavě. V našem týmu převládají chlapci, děvčata jsou v oslabení. Těšíme se na výhry, ale trochu se i obáváme proher, které nám tento školní rok také jistě přinese. Takže, vzhůru do práce!