1. třída

 

třídnictví:  Mgr. Věra Maříková
 

počet žáků: 23

 


 

18.6. - NÁVŠTĚVA PŘEDŠKOLÁKŮ V 1. TŘÍDĚ

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

NA KOLECH DĚTEM
Českou republiku letos už pošesté křižuje desetinásobný mistr světa a držitel několika rekordů JOSEF ZIMOVČÁK. Jede znovu na svém vysokém kole s početným pelotonem v zádech. Odstartovali z Aše 3. června a po deseti etapách dorazí až do Bruntálu. Hlavní myšlenkou této akce je podpořit onkologicky nemocné děti a pomoci jim překonávat následky tohoto onemocnění.
Peloton putoval ve čtvrtek 11. června i přes naše město. My jsme měli možnost se s těmito odhodlanými cyklisty potkat, projet se na výše jmenovaném vysokém kole a podpořit je alespoň potleskem.

 

        

 


 

ŠKOLNÍ VÝLET
Na náš první školní výlet jsme se vydali v úterý 9. června.Cílem bylo Zvole nad Pernštejnem, kde se nachází westernové městečko Šiklův mlýn. Tento den jsme si užili naplno a vyšlo nám i počasí.

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE
Dne 5. června jsme navštívili Městskou knihovnu ve Ždánicích za účelem pasování do stavu čtenářského. Celý školní rok jsme pilně trénovali čtení a v tento pro nás slavnostní den jsme měli tuto dovednost prokázat. Za účasti paní knihovnice Marie Wolfové a pana místostarosty Miroslava Procházky jsme složili čtenářský slib, který nás zavazuje chovat se ke knihám s náležitou úctou.
Poté jsme měli jednotlivě možnost předvést své čtenářské dovednosti. Každý přečetl krátký úryvek z Počteníčka a následně byl rytířem pasován. Dostali jsme i dárky v podobě sladkosti, knihy od Jiřího Žáčka a průkazky do knihovny. Za vše moc děkujeme. Tato akce se nám opravdu moc líbila a zanechala v nás hluboké dojmy.

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

 

STOPOVANÁ
V pondělí 1. června jsme oslavili Den dětí vycházkou do přírody. Nešlo o obyčejnou vycházku. Vydali jsme se až k Salaši a cestou jsme hledali a plnili úkoly, které pro nás vymysleli starší spolužáci. V cíli jsme si opekli špekáčky a následně hledali uschovaný sladký poklad. Den se vydařil a dětem se moc líbil.

 

        

 

        

 

        

 


 

A TAKTO KRÁSNĚ VYPADAJÍ NAŠE HOTOVÉ TUŽKOVNÍKY! JSME ŠIKULKY.

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

 


 

ŠKOLNÍ AKADEMIE
Dne 15. května se konala školní akademie. My jsme si letos připravili pro tuto událost společenský tanec - tango. Doufáme, že se líbil.

 

        

 

        

 

        

 

        

 

     

 


 

PŘÍPRAVA A NACVIČOVÁNÍ NA AKADEMII

 

        

 

        

      


 

28.4. - VÝSTAVA ZBRANÍ Z OBDOBÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY K 70. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ ŽDÁNIC

 

        

 

        

 


 

 

DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE VE ŽDÁNICÍCH - KERAMIKA
V rámci týdne s keramikou navštívila i naše třída DDM ve Ždánicích. Bylo to ve čtvrtek 16.4. a děti si za pomoci paní Věry Švábové vyrobily tužkovník. Seznámily se tak s novým materiálem - hlínou, kterou tvarovaly, šlikrovaly a lepily do tvaru zásobníku na tužky.
Práce jim šla od ruky a nakonec si svůj výrobek i vyzdobily.

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

10.4. - NÁVŠTĚVA DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ GULLIVER V LILIPUTOVĚ - DIVADLO RADOST BRNO

 

        

 

        

 


 

8.4. - DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ "KOCOUREK MODROOČKO" - NÁVŠTĚVA MATEŘSKÉ ŠKOLY ŽDÁNICE

 

        

 

        

 


 

NÁVŠTĚVA VRBASOVA MUZEA
Ve středu 1.4. jsme navštívili Vrbasovo muzeum ve Ždánicích, kde probíhala výstava velikonočních kraslic spojená se soutěží
o nejkrásnější velikonoční vajíčko. Výstavou nás provedla paní Jandorová. Přítomna byla i paní Freiwaldová, která dětem názorně předvedla, jak se velikonoční kraslice vyškrabávají a vysvětlila, co by měl vyškrabávaný vzor na kraslici obsahovat. Děkujeme tím oběma za zajímavé povídání.

 

        

 

        

 


 

PROJEKT VELIKONOCE
V úterý 31.3. proběhl na naší škole velikonoční projekt. Téma Velikonoc prolínalo všemi vyučovacími předměty. V úvodu jsme si vysvětlili podstatu těchto svátků a zhlédli pohádku "Hurvínkova pomlázka". Následně jsme se věnovali vypracovávání pracovních listů, skládání velikonočního vajíčka s příklady, psaní velikonoční koledy, čtení textu o Velikonocích a nakonec výrobě velikonoční kraslice a taštičky s velikonočním motivem. Nechyběla ani ochutnávka velikonočního beránka. Dopoledne nám rychle uteklo. O Velikonocích už teď víme zase o něco více a moc se na ně těšíme!

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY
V pátek 27. března jsme už podruhé navštívili městskou knihovnu. V rámci měsíce knihy si pro nás paní Wolfová připravila besedu na téma zvířecí hrdinové v našich knížkách se zaměřením na spisovatele Josefa Ladu. Hravou formou si děti připomněly nejznámější zvířecí postavičky z našich knížek a dozvěděly se i něco nového o životě Josefy Lady. Tímto ještě jednou děkujeme paní Wolfové.

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

PROJEKT "VESELÉ ZOUBKY"
V pondělí 23. března proběhl v naší třídě projekt "Veselé zoubky". Šlo o preventivní program připravený společností dm drogerie markt s.r.o.
Během projektu se toho děti spoustu dozvěděly a všechny tyto vědomosti si procvičily na interaktivní tabuli. Ví už, jaký je rozdíl mezi mléčným chrupem a chrupem dospělých, jaké druhy zubů rozeznáváme, jaké je složení zubu, jak často si čistit zoubky a jakým kartáčkem, jak často zubní kartáček vyměňovat a jak často navštěvovat zubního lékaře. Od výše jmenované společnosti děti dostaly i taštičku s dárky a pracovním listem. Mezi dárky samozřejmě nechyběl zubní kartáček, který jsme zrovna použili při nácviku správné techniky čištění zubů, dál pak zubní pasta a malé přesýpací hodiny, které mají dětem pomoci s délkou čištění.
Po vypracování a ohodnocení pracovního listu jsme si ve dvojicích vyrobili svůj veselý zoubek. Nezapomněli jsme si připomenout, které potraviny zoubku škodí a které ne. Dětem se projekt moc líbil a všechny slíbily, že si budou čistit zoubky často a správně.

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

TŘÍDNÍ SOUTĚŽ O NEJKRÁSNĚJŠÍ ČEPICI PRO SNĚHULÁKA
V tomto měsíci jsme vyhodnotili zimní soutěž o nejkrásnější pokrývku hlavy pro sněhuláka. Všechny práce byly velmi pěkné a vybrat ty nejlepší bylo opravdu těžké. Zde jsou výsledky i s fotografiemi.
1. místo: Anička Marečková
2.místo: Adámek Zapletal
3. místo: Petřík Hanák
4. - 7. místo: Barunka Baslová, Julinka Honzírková, Vaneska Štěpánková a Emička Šefferová.

 

        

 


 

NÁVŠTĚVA PLANETÁRIA V BRNĚ
Na pondělí 9. března se děti moc těšily. Věděly, že společně s druhou třídou pojedeme do planetária v Brně a nemohly se dočkat. Kromě hvězdné oblohy, známých hvězd, souhvězdí a planet jsme viděli pohádku " Se zvířátky o vesmíru". Zvířátka, která nás provedla po vesmírné základně a vesmírem, byla roztomilá a mnohé nás naučila. Dětem se pořad moc líbil a už teď se těší na další návštěvu.

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

RECITAČNÍ SOUTĚŽ
V pondělí 16. února proběhlo u nás školní kolo recitační soutěže. Z naší třídy postoupilo z třídního kola celkem 6 dětí. Ty mezi sebou soutěžili v samostatné kategorii a poděkování si zaslouží opravdu všichni. Patří mezi ně Lucie Wolfová, Anna Amélie Marečková, Nikol Šnajdrová, Lilly Strýčková, Amálie Válková a Adam Holub.
A jak to všechno dopadlo? Na prvním místě se umístila se svou básničkou Lilly Strýčková, na druhém Adam Holub a třetí místo obsadila Amálie Válková. Moc gratuluji, tř. uč. Věra Maříková.

 

        

 

        

 


 

POMOC ZVÍŘÁTKŮM V ZIMĚ
Koncem ledna jsme se vydali do lesa se zásobami ovoce, zeleniny a semínek, abychom pomohli zvířátkům překonat dlouhé zimní období.
Odcházeli jsme z lesa s krásným pocitem.

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

VÁNOČNÍ BESÍDKA
Na pátek 19. prosince se všechny děti těšily. Nemohly se dočkat, až si vzájemně rozdají vánoční dárečky. Nakonec se dočkaly a spokojenost byla veliká.
Ráno jsme se sešli ve třídě u našeho vánočního stromečku, zazpívali jsme pár koled, některé děti vystoupily i jednotlivě a pak jsme se vzájemně obdarovali. Přitom jsme také ochutnávali vánoční cukroví od maminek, které bylo výborné.
Po vánoční besídce jsme se odebrali na vánoční koncert, který pro nás připravila ZUŠ ve Ždánicích a který v nás tu vánoční náladu ještě umocnil.

 

        

 

        

 

        

 

     

 


 

NÁVŠTĚVA VRBASOVA MUZEA
V pátek 12.12. jsme navštívili Vrbasovo muzeum a výstavu nazvanou "Vánoční ozdoby". Děti měly možnost vidět, jak se zdobily stromečky dříve a z jakých materiálů se ozdoby vyráběly. Výstava nás krásně naladila na blížící se Vánoce a my nesmíme zapomenout poděkovat paní Monice Jandorové, která nás výstavou provedla.

 

        

 


 

ČERTÍ ŠKOLA
V pátek 5. 12. patřila naše škola čertům a andělům, protože se konal projekt "Čertí škola". Přišel i opravdový Mikuláš a obdaroval děti sladkostmi.
Během projektu probíhalo vyučování podle rozvrhu, ale trochu jinak.Četli jsme společně krátké čertovské věty, počítali čertí příklady, zpívali a tančili čertí písničku, prostě jsme si to čertovské vyučování pořádně užili. A zde je pár fotografií, které to dokazují.

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

NAŠE PRÁCE - MIKULÁŠ, ČERT A ANDĚL

 

        

 


 

MIKULÁŠSKÝ TURNAJ
V úterý 2. prosince proběhl tradičně na 1. stupni naší školy "Mikulášský turnaj" ve fotbale.
Za naši třídu nastoupilo 7 fotbalistů, kteří si dali jméno ORLI. / Jakub Masařík, Adam a Šimon Zapletalovi, Šimon Horehleď, Adam Mlejnek, Lukáš Kouřil a náhradník Alex Marhefka/
Naši Orli bojovali statečně o první místo se dvěma družstvy z druhé třídy. Nakonec jsme skončili na krásném druhém místě a to jen díky nepříznivému skóre. Neprohráli jsme ani jeden ze zápasů a to si zaslouží velkou pochvalu.

 

        

 


 

PÁTEK 14.11. - KINO PANORAMA - KYJOV - NÁVŠTĚVA FILMOVÉHO PŘEDSTAVENÍ S NÁZVEM "MRŇOUSKOVÉ"

 

        

 

        

 


 

20.10. - PLAVECKÝ BAZÉN BUČOVICE

 

        

 

        

 NÁVŠTĚVA MĚSTSKÉ KNIHOVNY
Na čtvrtek 16.10. jsme byli pozváni paní Marií Wolfovou na exkurzi do knihovny. Děti si zde vyslechly pěkné povídání o tom, k čemu
knihovna slouží, jaké knížky jsou vhodné zrovna pro prvňáčky a jak s knihou správně zacházet. Žáci pak mohli nahlédnout do dětského oddělení a libovolnou knížku si půjčit k prolistování. Bylo vidět, s jakým nadšením si knihy prohlížejí a jak se těší, až si nějakou z nich sami přečtou.

 

        

 

        

 


 

SOUTĚŽ O NEJKRÁSNĚJŠÍ DEŠTNÍK
V hodině výtvarné výchovy jsme v rámci své třídy vyhlásili soutěž o nejkrásnější deštník. Děti pracovaly technikou kresby voskovým pastelem. A zde máte nejzdařilejší z nich.Všechny byly moc pěkné a vybrat 10 z nich bylo těžké. Na koho z prvňáčků se tentokrát nedostalo, zkusí to určitě příště.

 

        

 BAREVNÝ TÝDEN
V týdnu od 6. 10. do 10.10. proběhl v 1. třídě projekt nazvaný "Barevný týden". Šlo o projekt zaměřený na dopravní výchovu. A proč barevný? Protože děti měly za úkol přijít každý den do školy oblečeni v jedné, dobře viditelné barvě, která byla předem určena.
Hlavním cílem bylo, aby vnímaly výrazně barevné části oděvu v dopravním prostředí jako ochranu vlastního zdraví a bezpečí.
Kromě toho dopravní výchova prolínala vyučovacími hodinami během celého týdne. Žáci plnili různé úkoly související s dopravní výchovou v českém jazyce, matematice, prvouce, výtvarné výchově, pracovních činnostech i tělesné výchově. Prostřednictvím tohoto projektu se žáci seznámili s některými dopravními značkami, dopravními prostředky, které se naučili třídit, pokusili se popsat vlastními slovy svou cestu do školy, vyrobili z papírových tácků semafor atd. Zde máte možnost nahlédnout, jak nám šla práce od ruky a jak jsme jednotlivé dny vzorně dodržovali barvy, za což patří dík i rodičům.

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 


 

PRVOUČNÁ VYCHÁZKA
Projektu "Barevný týden" předcházela prvoučná vycházka do našeho městečka. Cílem bylo poznat významné budovy ve Ždánicích a zároveň sledovat, které dopravní značky u nás ve městě převládají.
Během vycházky jsme se vyfotili u významných budov a míst v našem městě a o která místa jde, poznáte z fotografií.

 

        

 

        

 

        

 


 

PRÁCE NA TÉMA PODZIM

 

        

 

        

 


 

Naše první výtvarné práce - GRAFOMOTORICKÉ CVIKY

 

        

 

        

 


 

 

Další exkurzi, kterou jsme podnikli, byla návštěva a prohlídka prostor měšťanské školy.
Navštívili jsme ředitelnu, kde nás mile přivítala paní zástupkyně Lenka Kopřivová. Ukázali jsme si dále sborovnu, gymnastický sál a také jsme nahlédli do kuchyňky, dílen a počítačové učebny.

 

        

 


 

V rámci učiva prvouky jsme poznávali naši školu a její prostory. Paní učitelka nám vše ukázala. Už víme, kde se nachází sborovna, kabinety a třídy vyšších ročníků. Navštívili jsme druhou a čtvrtou třídu přímo ve vyučování.Paní učitelky nás pěkně přivítaly a zazpívali jsme si společně i písničku.

 

        

 


 

A zde se Vám představuje letošní 1. třída.
Do první třídy nastoupilo celkem 23 dětí - 12 chlapců a 11 děvčat.
Je zde pro ně všechno nové a jsou plni očekávání.