Závěr školního roku....co dodat...díky neštovicím jsme se sešli malinko oslabeni, nicméně vysvědčení jsme rozdali všechna, pochvaly a odměny také. V sále kulturního domu jsme se naposled v páté třídě v takto hojném počtu shromáždili, abychom se rozloučili se školním rokem 2012/2013 a vykročili vstříc očekávaným prázdninám. Děkuji dětem za prožitý celý rok, za aktivitu, vynaložené úsilí, pomoc i atmosféru ve třídě, a rodičům za spolupráci. Všem KRÁSNÉ PRÁZDNINY. 

 

        

 

        
 


 

Předposlední školní den se umoudřilo počasí a děti mohly poměřit své síly a možnosti ve sportovních disciplínách. Páťáci se neztratili v konkurenci starších spolužáků. Na 60 m i ve skoku dalekém zabodovala Simča Slivková, David Štipčák v hodu a běhu na 1 000 m, ve skoku dalekém Tonda Zelinka, v hodu Evča Horáková a v běhu na 800 m se neztratila Nikola Šedivá.Gratulujeme a děkujeme žákům za sportovní výkony a pedagogům za organizaci.

 

        

 

        

 

        

 


 

Školní akademie páté třídy se nesla v duchu soutěže Talentmania. Na scénáři spolupracovala celá třída, nacvičování i vystoupení si děti užily. Porota hodnotila vtipálky, kouzelnice a tanečnice.

 

        

 

        

 

        

 


 

V rámci oslav stého výročí naší školy proběhla v pátek 14. června otevřená výuka nejen v páté třídě. V matematice jsme se věnovali příkladům souvisejícím s budovou školy i s číslem 100, v angličtině jsme se pohybovali po Ždánicích.

Ještě zajímavost k matematickému učivu: kluci zkusili svázat dohromady metr krychlový. Kolik decimetrů krychlových se vejde do jednoho metru krychlového je běžné učivo, ale kolik je to páťáků?

 

        

 

        

 


 

31. května jsme navštívili Vrbasovo muzeum a podívali se do třídy před sto lety. Výstava s názvem Škola základ života se nám velmi líbila a děkujeme za pěkný výklad. Viděli jsme tabuli na trojnožce, o které nám pan Medřický řekl, že "co chvíla spadla". Někteří si zkusili klečet na hrachu v koutě a v dřevěných lavicích psát krasopisně.

 

        
 


 

Dva dny  v květnu jsme věnovali zpracování projektu "Ždánická škola očima dětí". Takto jsme završovali a dokončili naše pojetí projektu, kdy jsme vzpomínky a informace, které jsme získali od našich hostů, zpracovali do velkého leporela. Přijďte si ho prohlédnout do školy :-).

 

        

 


 

Ve čtvrtek 30. května jsme místo do školních lavic usedli do autobusu a rozjeli se do Kostelan u Kroměříže, kde jsme hodlali přes deštivé počasí prožít školní výlet ve stylu westernu. Přivítal nás rozlehlý ranč, který jsme bohužel kvůli blátu a dešti nemohli projít celý, ale i to, co jsme viděli, nás zaujalo. Naše průvodkyně nás zavedla na místní hřbitov i  do stájí, viděli  jsme koně i oslíka. Pod střechou v hale jsme obdivovali westernové ježdění na koni. Před obědem jsme absolvovali soutěže, jízdu na koni a poutavé vyprávění pravého Indiána o tom, jak to chodilo mezi Indiány dříve. V poledne jsme se zahřáli u oběda v restauraci. Odpoledne následovalo finále a vyhodnocení soutěží, dokonce se nám pro naši třídu podařila vyhrát zlatá podkova. Na závěr jsme tleskali hercům za divadelní představení. Kolem obchůdku se suvenýry se nedalo jen tak projít, aniž bychom si něco nekoupili. Odjížděli jsme zase v dešti, ale spokojeni.
 

        

 

        

 

           

 


 

V rámci oslav stého výročí založení naší školy jsme se rozhodli zpracovat projekt na téma "Vzpomínky našich příbuzných na ždánickou školu" .

V naší třídě se během měsíce května 2013 uskutečnily tři besedy s hosty, kteří se s námi podělili o své zážitky z dětství ve Ždánicích. Oslovili jsme pradědečka Báry Doupovcové a Tondy Zelinky, bývalého dlouholotého starostu ve Ždánicích, pana Josefa Medřického, babičku Marka Švábíka paní Marii Švábíkovou, babičku Tondy Vetchého paní Marii Pěnčíkovou, babičku Simony Slivkové paní Marii Wolfovou a nevlastního tatínka Kláry Pavkové pana Martina Chromého. Moc jim děkujeme za čas, který nám věnovali. Poutavě nám předávali svoje vzpomínky a my jsme mohli najednou nahlédnout do třídy s dřevěnými lavicemi a představovat si, jak kluci namáčí děvčatům sedícím před nimi copy do kalamáře. Jak se celá třída tetelí strachy při vyšetřování, kdo napsal hanlivý nápis na záchodě v době 2. světové války. Atmosféru nacvičování třídních divadel, sborových zpěvů, společných spartakiád, sbírání bylin po lesích za starých časů. A jen těžko se nám chápe, že se děti kdysi obešly bez počítačů, internetu a mobilů.

Prostřednictvím fotografií nahlédněte do naší třídy, když za námi přišli naši hosté. Ještě jednou moc děkujeme.

 

        

 

        

 

     

 


 

V kroužku Vaření jsme se dokonce pokusili upéct domácí chleba. Zkusili jsme dva recepty - jeden na chleba překládaný a s druhým nám pomohl starší spolužák z devátého ročníku Staňa Stodůlka, který má vyzkoušený oblíbený cibulový chleba. Děti pečení velmi zaujalo. Ochotně se zapojily do práce a také zjistily, že chleba se na stůl nedostane sám od sebe. Staňovi děkujeme za pomoc.

 

        

 

        
 


 

30. dubna jsme se na koncertě skupiny Rebel band zaposlouchali do známých i méně známých melodií současného hudebního světa. Frontman skupiny Ziggy Horváth nás provedl různými žánry naší i světové hudby přesně v duchu názvu koncertu "Hledáme svůj styl". Filip Blažek byl natolik profesionálním výkonem zaujatý, že se mu dokonce podařilo vyhrát CD kapely. Gratulujeme.

 

        

 Páťáci jsou aktivní i ve sportu. 12. dubna  David Štipčák reprezentoval třídu ve skoku vysokém. 19. dubna se žáci zúčastnili soutěže ve vybíjené. Ve stejném sportovním odvětví se konal 25. dubna v Bučovicích již tradiční turnaj O putovní pohár DSO Ždánický les a Politaví.

29. dubna se někteří mohli vydovádět v Aquaparku v Uherském Hradišti. Děkujeme vyučujícím za příležitost.

 

        

 

        

 

        

 


 

22. března 2013 proběhla i v naší škole soutěž Matematický klokan. My jsme se zúčastnili  kategorie Klokánek. Třetí místo obsadil Martin Otradovec, druhé Eva Sotolářová a pomyslnou zlatou medaili si pověsil na krk Marek Švábík. Ten se projevil jako rozený matematický talent, dařilo se mu  po celý rok a může se pochlubit prvními místy v okresních kolech  Matematické olympiády pro 5. ročník a  Pythagoriady pro 5. ročník. Ve své kategorii se v Matematickém klokanovi mezi 1 261 řešiteli ze škol hodonínského okresu umístil na prvním místě. Úspěšně nás reprezentovali v okresním kole Pythagoriady pro  5. ročník také Klára Pavková a Eva Sotolářová. Děkujeme za úsilí vynaložené navíc a gratulujeme.

 


 


 

Děti z páté třídy během celého školního roku navštěvují kroužek Vaření. Výběr jídla závisí na dovednostech, čase a chuti zúčastněných. Pustili jsme se do smažení řízků, pečení kuřecího masa i vánočního lineckého cukroví, zdobení velikonočních Pindruší i obyčejných špaget.Co si sami navaříme, to si také rádi sníme.

O to více nám chutná, když jsme do toho vložili vlastní síly.
 

        

 

        

 

        

 


 

15. března jsme navštívili filmové představení Čtyřlístek ve službách krále v kině Panorama v Kyjově. Nejenže jsme se pobavili, ale zároveň i něco dozvěděli o době Rudolfa II.

 

        
 


 

Ve výtvarné výchově jsme se také věnovali výrobě keramických soviček a jiných předmětů. Podívejte se, jak se nám dílo podařilo.

 

        

 

     

 


 

Se začátkem nového kalendářního roku nejenom sbíráme hodnocení za první pololetí roku školního, ale na řadu přicházejí nejrůznější soutěže. Nejdříve se Marek Švábík, Simona Slivková a Klára Pavková zúčastnily okresního kola Matematické olympiády 5. ročníku v Hodoníně, Markovi děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a gratulujeme k prvnímu místu. Následovala recitační soutěž, ve školním kole byly páťáci úspěšní,
v okresním kole naši školu reprezentovala Simona Slivková. V okresním kole pěvecké soutěže Skřivánci ze Slovácka se Klára Pavková umístila na krásném pátém místě ve své kategorii. Za sebou máme školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda, čeká nás okresní kolo a matematická soutěž Klokánek.

 

        

 Závěr roku 2012  si děti zorganizovaly samy. Začali jsme netradiční hodinou tělesné výchovy a vánočním turnajem ve vybíjené. Na třídní besídce se ochutnávalo přinesené vánoční cukroví. Děti, které navštěvují Základní uměleckou školu, spojily své hudební nadání a píli a secvičily společně koledu. Udělaly nám tím velkou radost, děkujeme. Ve třídě jsme potom společně muzicírovali a koledovali. Velký stromeček se nám do třídy už nevešel, ale byli jsme spokojeni i s malým stromečkem a s mnoha dárky. Na závěr jsme si poslechli spolužáky na společném koncertu Základní umělecké školy ve Ždánicích v kulturním domě. Nakonec nezbývalo než se rozloučit, popřát si poklidné ty rodinné Vánoce a těšit se z nadcházejících prázdnin.

 

        

 

 

               

 

        

 


 


 

5. prosince i do naší třídy zavítala podle tradice vzácná návštěva. Mikuláš se svými nebeskými i pekelnými pomocníky přišel i za námi do 5. třídy. Čerti se pustili do strašení, děti do zpívání a andělé do obdarovávání. Děkujeme a těšíme se i na příští rok.

 

        

 

        

        

 


 

Ve výtvarné výchově jsme se nechali inspirovat mezinárodní soutěží České televize, která vyzvala děti, aby namalovaly vesmírnou planetu podle své fantazie, kam by se mohl za dobrodružstvím vydat Malý princ se svým Lišákem a Růží. Někteří stihli poradit i pánům scénáristům a ke své planetě připojili i popis či příběh.

 

        

 

        


 


 

Dne 27.11. 2012 jsme se zúčastnili besedy s mladým autorem dětských knížek o kapříkovi Metlíkovi Janem Opatřilem. Dostal od nás jako dárek perníkové kapříky, které jsme pekli v kroužku vaření předchozího dne, vybírali jsme si z velkého množství drobností s kapříkem Metlíkem a poslouchali jsme poutavé vyprávění i ukázky z autorových knížek o Metlíkově dobrodružství.

 

        
 


 

Dne 14.11.2012 vyjelo družstvo chlapců z naší třídy do Dubňan, kde se uskutečnilo okresní kolo turnaje ve florbale. Měli jsme velkou chuť poměřit síly s velmi dobrými soupeři z Velké na Veličkou, Očovem i Dubňan. I přes naše stoprocentní nasazení se nám nepodařilo zkušené soupeře porazit. Vítězem celého turnaje se stalo družstvo domácích. Florbal nás všechny velmi baví a budeme i dále trénovat, abychom se příští rok vyrovnali našim soupeřům.

 

        

 

        
 


 

Dne 6.11 2012 jsme navštívili Hvězdárnu a planetárium v Brně na Kraví hoře. Program byl velmi pestrý a jmenoval se "Měsíc". Dozvěděli jsme se mnoho o našem měsíci, ale také o spoustě dalších ve vesmíru. Zjistili jsme, kolik astronautů navštívilo Měsíc, co je to Nov a také proč a jak vypadá zatmění Slunce.Všem se nám tam moc líbilo a užili jsme si to. Klára Pavková, 5.třída
PS: Uvažuje správně, kdo si myslí, že na Měsíci dosud přistálo 12 astronautů.
 

        

 


 

Odpoledne jsme se vypravili za zážitky do nedalekých Bučovic. Sice jsme tři nemocné spolužáky museli nechat doma, ale i tak jsme zaplnili autobus, muzeum i cukrárnu. Muzeum Vyškovska uspořádalo zajímavou výstavu stavebnice Merkur. Nejenže jsme se od paní průvodkyně dozvěděli něco o historii i současnoti této stavebnice, ale hlavně jsme si mohli vyzkoušet prakticky svoje dovednosti a vyrobit si, na co jsme si troufli. Ale abychom dokázali postavit model Eiffelovy věže nebo ruského kola či nádraží, které jsme si mohli prohlédnout na výstavě, na to musíme ještě trénovat. Stavebnice nás zaujala a nejspíš jsme objevili kouzlo této technické hračky. Možná si ji někteří z nás budou přát najít pod vánočním stromečkem.
Využili jsme příležitosti i času a prohlédli si i stálou expozici muzea, paní průvodkyně nás vždycky upozornila na zajímavé souvislosti se Ždánicemi.
Na závěr výletu v Bučovicích přišla sladká tečka - výborné zákusky v cukrárně.
Vyšlo nám i počasí, takže jsme spokojeně mohli odjíždět zpátky do Ždánic vstříc podzimním prázdninám.

 

           

 

        

 

        

 


 

Středa 24. října 2012 byla pro nás plná zážitků. Dopoledne jsme se zúčastnili výchovného hudebního pořadu s názvem "Od baroka po dnešek", se kterým zavítal do Ždánic žesťový kvartet Klára. Zaujali nás hudební ukázky z různých historických období doplněné zajímavými informacemi.
 

     

 


 

Páteční odpoledne 14. září jsme strávili u myslivecké chaty U Huberta. Čas nám rychle uběhl při opékání špekáčků i společných hrách. Škoda jen, že příležitosti více se poznat i mimo školní lavice nevyužili zvláště noví spolužáci.

 

 


 

3. září 2012 jsme nastoupili do páté třídy a už máme dvě nej: jsme nejmladšími žáky na „velké“ škole. Pro nás pro všechny je přesun na velkou školu změna, ať už jsme ze Ždánic, z Lovčic, z Ostrovánek, z Bučovic, z Archlebova nebo z Dražůvek. Zároveň jsme nejpočetnější třídou v celé škole. Snad bude platit: Čím víc dětí, tím víc kamarádů.