Archiv - školní rok 2012/2013

Akce tříd:

1. třída 2. třída 3. třída 4. třída 5. třída 6.A. třída 6. B třída
7. A třída 7. B třída 8. A třída 8. B třída 9. třída Školní družina  


Akce školního roku:

 

Školní akademie 

Ve čtvrtek 13. června a v sobotu 15. června proběhla 22. školní akademie, tentokrát věnovaná 100. výročí založení měšťanské školy. V bohatém a pestrém programu vystoupili nejen žáci, ale  také učitelé školy. Celým pořadem nás provázela sympatická moderátorská trojice- Andrea Honzírková a  Staňa Stodůlka z 9. ročníku a jejich mladší spolužačka Viktorka Selucká ze 4. ročníku. Úsměv na tváři diváků, vystupujících a vyučujících byl důkazem, že se celá akce zdařila. Třešničkou na závěr byla píseň, kterou složili učitelé a žáci školy ke zmíněnému výročí. Velké poděkování patří celému učitelskému sboru, který dlouhé týdny věnoval přípravám jednotlivých vystoupení stovky hodin volného času, a dětem, které předvedly svá vystoupení na velmi vysoké úrovni. 

      Mgr. Lenka Kopřivová

 

        

 

        

 

        

 

        

 

  

 


 

SEMINÁŘ TAKTIK

Naše škola se letos stejně jako vloni zapojila do mezinárodního semináře Taktik. Jedná se o  matematickou soutěž plnou zajímavých úkolů s různou náročností. Soutěž probíhala ve čtyřech kolech. V každém kole děti řešily osm úkolů. Tyto úkoly většinou řešily samy doma a poté přinesly do školy. Ty se pak společně odeslaly organizátorům soutěže.  Děti mohly úkoly buď řešit jako jednotlivci nebo se přihlásit jako dvou či tříčlenný tým. V dalším kole děti kromě zadání také obdržely řešení úkolů z předchozího kola. Děti se díky této soutěži mohly zdokonalit v řešení různých rébusů, sudoku a jiných matematických kvízů.

Do soutěže se letos přihlásili:

2. třída: tým – Eliška Horehleďová, Šárka Kobzinková a Filip Švábík.

Tento tým se umístil v celé republice na 144.místě

3. třída: jednotlivec – Dominika Sůkopová, která skončila v celé soutěži na 217. místě

4. třída: jednotlivci – Viktorie Selucká – 124. místo

                             Valerie Kopečná – 261. místo

5. třída: tým – Klára Pavková, Simona Slivková – 309. místo

               Jednotlivec -  Marek Švábík – 1. místo

Všem soutěžícím blahopřeji k pěkným výsledkům.
     D. Horňáková

 

  

 


 

Vystoupení na „Letním dnu“ v Domově Horizont

V neděli 26.5.2013 přijelo sedm žaček naší školy podpořit svým vystoupením každoroční „Letní den“ v Domově Horizont v Kyjově.  Žačky, které tento rok navštěvují Fitness kroužek, zpestřily tuto akci svou pohybovou skladbou s pompony v havajském stylu.  A protože měla skladba u obecenstva úspěch, děvčata svoji sestavu předvedla dokonce hned dvakrát.  Jako poděkování  se nám dostalo velké pochvaly , potlesku  a úsměvů od srdečných lidí a také dobré občerstvení.   

Nejen , že jsme si užili příjemné dopoledne se srdečnými lidmi a kamarády, ale zároveň jsme si s sebou odnesli hřejivý pocit, že jsme alespoň na chvíli vykouzlili úsměvy na tvářích lidí kolem sebe…

      Mgr. Veronika Krupková

 

 


 

Projekt „Ždánice a ždánická škola očima dětí“

Projektové vyučování se stalo součástí moderní výuky.

Letos naše škola důstojně vstoupí do dalšího století své existence. Toto aktuální výročí se stalo námětem celoškolního projektu.

Žáci dostali za úkol nashromáždit zajímavosti ze školních let svých rodičů, prarodičů a absolventů, zaznamenat si historky a vyprávění ze života školy, zjistit údaje o významných osobnostech nejen zdejší školy, ale i Ždánic, sepsat rozdíly mezi školními zvyky dříve a dnes.

Na prvním stupni děti oslavily narozeniny školy po svém- napsaly básničky a přáníčka, zaměřily se na osobnost Jakuba Vrbase, kterého ztvárnily hned několika výtvarnými technikami. Popovídaly si a sepsaly rozdíly mezi školní docházkou dříve a dnes.

 Na druhém stupni se žáci snažili zachytit historický vývoj budov škol výtvarnou metodou, jiní z vyprávění rodičů a prarodičů sepsali sborník příběhů, ti nejstarší poskládali slovník školních výrazů.  

Napříč jednotlivými ročníky pak postupně ze zjištěných informací vznikala leporela, plakáty, sborníky a tabla, ze kterých dýchá dávná minulost i moderní současnost. Všechny práce z projektu zdobí třídy i další prostory školy.

Snad se tímto způsobem žákům podařilo nahlédnout do života zdejší školy v minulosti a dostat do podvědomí něco málo z historie, která je bohatá a zároveň velmi poučná.

    Mgr. Lenka Kopřivová

 

        

 


 

Hudební skupina Rebel band

V úterý 30. dubna k nám do školy zavítala se svým vystoupením pro žáky základních škol hudební skupina Rebel band. Jedná se o hudební sdružení, jehož cílem je přiblížit dětem hudbu poněkud netradičně. Uměleckým vedoucím kapely je protest-songový písničkář Ziggy Horváth, který celý pořad uváděl. Na baskytaru a sólovou kytaru ho doprovázeli členové kapely Fleret Pavel „Kačes“ Husár a Vítek Rokyta. Hvězdné obsazení doplňoval Rostislav „Rocky“ Koplík, frontman skupiny Gibon band, který „válel“ na bicí.
Pro žáky 1. stupně si kapela připravila program Složíme si hit, kdy zapojila děti do tvůrčí činnosti tím, že si společně s textařem Ziggy Horváthem vytvořily vlastní song, který pak doprovodila kapela.
Program pro 2. stupeň Hledáme svůj styl provedl žáky napříč současnou hudební scénou. Vyslechli jsme píseň lidovou, polku, valčík, tango, ale i hity od Karla Kryla, Nirvany nebo třeba od skupiny Kabát. Z písní českých i zahraničních hvězd, které zazněly, si opravdu mohl vybrat každý.
Celé vystoupení bylo zábavné, vtipné a plné energie s naprosto profesionálními výkony celé kapely.
      Mgr. Bohumila Halačková
 


 

Skok vysoký

Dne 12.4. se v malé tělocvičně naší školy uskutečnila každoroční soutěž ve skoku vysokém. Zúčastnilo se 25 žáků od pátých do devátých tříd. Žáci podávali velmi dobré výkony, v některých případech byl dokonce vidět i velmi originální až úsměvný způsob překonání laťky. S každým kolem úspěšných skokanů ubývalo, až jsme došli na závěr, kde o první místo bojovalo několik nejlepších. Finále bylo napínavé, protože výkony byly poměrně vyrovnané,ale vždy zvítězí jen jeden. Letos byl nejlepším skokanem Martin Scorvan, který zdolal laťku ve výšce 145 cm. Všem vítězům gratulujeme za výhru, ostatním za účast a věříme, že příští rok bude účast i výkony minimálně stejně úspěšné jako letos.

      Mgr. Veronika Krupková

 


 

Vybíjená

Ve čtvrtek  25. 4. 2013 se žáci ze 3.,4. a 5. tříd naší školy zúčastnili tradičního turnaje ve vybíjené nazvaného "o putovní pohár DSO Ždánický les a Politaví". Letos jsme vycestovali na 1. kolo turnaje do Bučovic, kde spolu soupeřily celkem čtyři týmy. Mezi našimi soupeři byli žáci ze ZŠ Holubice a dvě družstva z Bučovic. I přes velkou snahu celého družstva skončil náš tým na 3. místě, což je i tak úctyhodné místo, zvlášť když vezmeme na vědomí, že bodové rozdíly mezi družstvy nebyly nijak velké. Nejdůležitější ovšem je, že cíl celé akce byl splněn, protože " není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!". A nemohlo být lepšího zakončení sportovního utkání, než si za odměnu s úsměvem na tváři vychutnávat dobroty v místní cukrárně.

    A protože pohybu není nikdy dost, zúčastnilo se letos naše družstvo navíc i druhé soutěže ve vybíjené, která proběhla v pátek 19.4.v Kyjově, kde jsme vybojovali také 3. místo ve smíšených družstvech a 1. místo v kategorii dívek. Věřím, že děti pochopily, že nemusí být ve všem za každou cenu nejlepší, ale měly by hrát naplno, nevzdávat se dopředu a hrát fair play.  

        Mgr. Veronika Krupková

 

        

 


 

Utkání hvězd

Tak jako každý rok se odehrál basketbalový zápas žáci proti učitelům. „Souboj“ se odehrál ve středu 17. dubna ve školní tělocvičně. Diváků bylo hodně, postarali se o skvělou atmosféru a chvíli po půl druhé pan ředitel vhodil míč do hřiště a začalo to. Nasazení nás žáků i učitelů bylo velké.  Deváťáci  vedli  8 : 6, ale pak už to s námi šlo z kopce a nakonec jsme prohráli 20 : 34. Doufám, že se příští rok našim mladším spolužákům podaří konečně učitele porazit.

      Marek Horňák, žák 9. ročníku

 

        

 

 


 

Matematický klokan

22. března se konal ve 49 zemích světa další ročník mezinárodní matematické soutěže, jejímž cílem je získávat pro matematiku co nejvíce žáků a také matematiku ukázat jako zábavnou.


 

Žáci řeší v různých kategoriích podle věku netradiční úlohy, založené především na logické úvaze a úsudku. Na základní škole jsou soutěžící rozděleni do 4 kategorií.  V kategorii Cvrček soutěží druháci a třeťáci, v kategorii Klokánek čtvrťáci a páťáci. Zástupci šestých a sedmých tříd řeší kategorii Benjamín, osmých a devátých kategorii Kadet. V naší škole je soutěž oblíbená a pravidelně se jí účastní mnoho žáků, letos 113. Všem počtářům patří poděkování za snahu a pěkné výsledky, v přehledu uvádím tři nejlepší z každé kategorie.

 

Cvrček

1. místo- Matyáš Daněček, 3. třída

2. místo – Roman Rohořa, 3. třída

3. místo – Eliška Rosotová, 3. třída

Benjamín

1. místo- Klára Křivánková, 6. B

2. místo – Martin Pokluda, 6. A

3. místo – Filip Otřel, 7. B

Klokánek

1. místo – Marek Švábík, 5. třída

2. místo – Eva Sotolářová, 5. třída

3. místo – Martin Otradovec, 5. třída

Kadet

1. místo- Lenka Mašindová, 8. B

2. místo- Kateřina Buchlovská, 8. B

3. místo- Petra Duroňová, 8. A

 

        Mgr. Lenka Kopřivová

 Lyžařský kurz 2013

Jako každý rok v březnu vyrazily děti z naší školy na lyžařský výcvikový kurz na krásné místo uprostřed přírody, na chatu Paprsek v Jeseníkách. I letos jsme toto tradiční místo navštívili společně se žáky ze ZŠ Mokrá-Horákov.
Ihned po sobotním příjezdu nás čekalo rozdělení pokojů a za nedlouho jsme již stáli s dětmi na kopci v plné polní. Děti byly rozděleny do dvou družstev na začátečníky a pokročilé. Po několika jízdách bylo nám i dětem jasné, že máme před sebou hodně práce na celý týden. Hlavním cílem kurzu bylo, aby každý byl schopný sjet samostatně celý svah, aby lyžování v dětech vyvolalo příjemné zážitky a hlavně, aby se všichni vrátili v pořádku domů.
Každý den měl svůj stanovený režim, který všichni zodpovědně dodržovali. Každé ráno stanovená služba vyhlásila budíček v pokojích, následovala snídaně a poté všechny čekal dopolední a odpolední výcvik, který pro žáky znamenal neustálý dril nových pohybů. Mezi oběma výcviky jsme doplňovali energii formou výtečných obědů. Družstvo začátečníků se zpočátku „trápilo“ se základními oblouky a rovnováhou, družstvo pokročilých zdokonalovalo již naučený smýkaný styl a postupně objevovalo kouzlo carvingu aneb „moderní“ jízdy po hranách, která v sobě skýtá rychlejší, zábavnější a adrenalinovější formu jízdy. Tento způsob jízdy však vyvolal v dětech smíšené pocity. Ne všichni se sice stali jeho stoupenci, ale věřím, že v mnoha žácích jízda po hranách zakořenila a budou ji při dalších pobytech na horách přivádět k dokonalosti.
Takže pro zopakování děti. Oblouk začínáme jak? „Pohledem do oblouku, paní učitelko“ J
Po večeři následovala zajímavá tematická přednáška, např. ohledně lyžařské výzbroje a výstroje, videa o bezpečném pobytu v horských oblastech a motivace formou videoukázek carvingového umění.
Zakončení každého dne bylo zcela v kompetenci dětí. A protože nebylo jen naším zájmem, aby se žáci obou škol navzájem seznámili, probíhaly závěry dne formou kolektivních her či společenských večerů.
Aby toho děti neměli málo, vyměnili jsme v jednom dni v odpoledním programu lyže za běžky, na kterých jsme ujeli poměrně dlouhou cestu. Pro většinu žáků to byly jejich první kroky a sklouznutí na běžeckých lyžích, takže si díky této zkušenosti může každý z nich ujasnit, k jakému typu lyžování ho to táhne více.
Vyvrcholením kurzu byly uspořádané lyžařské závody ve sjezdu, slalomu i na běžkách, kde každý předvedl to nejlepší, co v něm je. Ti nejrychlejší byli večer za hlasitého potlesku náležitě odměněni.
Je na místě zmínit velmi vstřícný přístup personálu a zvláště majitelů celého areálu Paprsek. Věřím, že právě díky jejich vřelému vztahu ke svým zákazníkům a k tomu, co dělají, mají svůj areál neustále naplněný nadšenými lidmi, kteří se jim rok co rok věrně vrací. Rádi bychom jim tímto poděkovali mimo jiné i za letošní pomoc při odvozu velkého množství zavazadel pomocí rolby při příjezdu i odjezdu, které nám poskytli zcela zdarma.
Věříme, že cíle kurzu byly zdárně splněny. Každé z dětí je nyní schopno sjet samostatně svah, i když každý na trochu jiné lyžařské úrovni. Věříme, že si kurz děti užily a že na něho budou s radostí dlouho vzpomínat. A to nejdůležitější, všechny děti z naší školy se vrátily rodičům v pořádku!
Na úplný závěr bych ráda napsala, že pro nás učitele je velmi příjemnou zpětnou vazbou fakt, že při otázce, zda by někdo z dětí chtěl jet příští rok znovu, se zvedly téměř všechny ruce v autobusu. J Tak lyžování zdar!
        Mgr. Veronika Krupková

 

        

 

        

 


 

Recitační soutěž v MZŠ Ždánice

V pondělí  4.2. se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže na naší škole na 1. stupni.  V průběhu ledna proběhla třídní kola v každé třídě a na základě výsledků byli vybráni nejlepší  recitátoři do kola školního. Celkem se předvedlo 36 dětí se svými básněmi nebo také prózou ve třech kategoriích. Musíme konstatovat, že úroveň a také konkurence byla velmi vysoká .  Ať už to byli  nejmladší  prvňáčci , potom druháci a třeťáci nebo nejstarší čtvrťáci a páťáci. Všichni si opravdu zaslouží pochvalu a ocenění, protože nám připravili velmi pěkné kulturní odpoledne. Porota nakonec rozhodla takto:
 

0. kategorie   -   1. třídy                 -  1. místo Marie Vetchá

                                                     2. místo Zuzana Neničková

                                                     3. místo Vojtěch Vrbík

1. kategorie   -   2. a 3. třídy            -  1. místo Eliška Rosotová 3.tř.

                                                     2. místo Tereza Holečková 3.tř.   

                                                     3. místo Eliška Horehleďová  2.tř.

2. kategorie   -   4. a 5. třídy          - 1. místo Simona Slivková   5.tř.

                                                     2. místo Dana Chovancová  5.tř.  

                                                     3. místo Jaroslav Duroň   5.tř.

 

Naši školu budou reprezentovat v okresním kole v Hodoníně vítězové 1. a 2. kategorie: Eliška Rosotová a Simona Slivková.

Přejeme jim hodně štěstí!!!

 

A pozadu rozhodně nezůstali ani soutěžící na 2. stupni. S vervou se pustili do boje o vítězství hned následující den 5. února 2013.
26 účastníků školního kola soutěže Mladých recitátorů 3 a 4. Kategorie,  kteří se představili s ukázkami poezie i prózy, přísně hodnotila porota složená ze členů pedagogického sboru, již  tvořili Mgr. Marcela Lungová, Mrg. Lenka Procházková, Mgr. Libuše Hrdá a Mgr. Pavel Fraj. Kritéria hodnocení byla i letos velmi přísná. Učitelé posuzovali vhodný výběr textu, jeho bezchybné zapamatování, přirozený projev, správnou výslovnost a intonaci a rovněž tvořivou interpretaci.

Porota však neměla vůbec lehkou roli, protože všichni soutěžící se připravili pečlivě a jejich výkony byly velmi vyrovnané. Ale rozhodnout se přece jen muselo a za své výkony byli vybráni 3 nejlepší recitátoři z každé kategorie.
 

3. kategorie – 6. a 7. třídy:

1.místo -Viktorie Novotná

2.místo -Pavla Machálková

3.místo -Klára Křivánková

4. kategorie – 8. a 9. třídy

1.místo -Andrea Honzírková

2.místo -Jiřina Horáková

3.místo -Lenka Mašindová
 

Vítězkám budeme v okresním kole držet palce, všem účastníkům a jejich vyučujícím za vynaloženou snahu a za příjemně strávené odpoledne děkujeme.

 

        

 

        

 


 

Zápis předškoláků do 1. třídy

19.ledna  přišlo 29 předškoláků k zápisu do první třídy. Při plnění různých úkolů nám ukázali, jak jsou šikovní. Někteří se nám i pochlubili, že se do školních lavic už nyní  těší. Jejich velký den jsme malým předškolákům zpříjemnili drobnými dárečky, které dostali při jednotlivých činnostech.

 

        

 


 

Vystoupení žáků 8. a 9. ročníku s polonézou

Slavnostní předtančení polonézy proběhlo 12. února na Společenském plese. Žáci sklidili za předvedenou skladbu velký potlesk a patří jim poděkování za vzornou reprezentaci školy na veřejnosti.
Poděkování patří i paní učitelce Libuši Hrdé a Lucii Duroňové, které věnovaly spoustu času a úsilí při hodinách nácviku.

 

        

 

        

 


 

Vánoční koncert

Tak jako každý rok i letos jsme se poslední předvánoční školní den sešli v místním kulturním domě, abychom se odpoutali od každodenních všedních starostí a zároveň naplno „nasáli“ dobu adventu provoněnou perníčky, svíčkami a cukrovím.
Potřebný klid a pohodu nám dopřáli žáci ždánické ZUŠ, kteří společně se svými učiteli připravili milý předvánoční koncert. V něm zazněly nejenom oblíbené tradiční koledy a vánoční písně, ale i méně známé skladbičky hudebních mistrů různých období.
V pořadu se zároveň naši hudebníčci předvedli před svými spolužáky v sólových i souborových vystoupeních a ukázali jim, jak zdokonalili souhru a jak se vylepšili ve hře na jednotlivé nástroje, za což byli právem publikem odměněni velkým potleskem.
Co říci na závěr? Vánoční koncert se povedl. Navnadil nás a současně pohladil po duši. Mladí účinkující navodili tu pravou atmosféru Vánoc, za což jim patří velký dík.
Tak hezké, klidné svátky a pohodový rok 2013!
     Mgr. Pavel Fraj


        

 

  

 

 


 

Adventní televizní koncerty

MZŠ Ždánice přispívá od roku 2000 na konto adventních televizních koncertů. Letošní poslední 23.12. byl věnovaný obci Neratov Orlických horách. Ta byla obnovena v posledních 25 letech z poválečných trosek zásluhou p. faráře Suchara. V obci funguje zařízení poskytující péči opuštěným a postiženým dětem.  Na jeho provoz a rozšíření přispěje i výtěžek z tohoto koncertu. Naše škola zaslala na konto koncertů částku 11.700 Kč (žáci 8.881 Kč, zaměstnanci školy 2.819 Kč).  Jenom pro srovnání: v roce 2010 jsme vybrali na adventní koncerty 9.700 Kč, v loňském roce 9.400 Kč.  Jsme rádi, že i v době ekonomických a sociálních potíží dovedou děti a především jejich rodiče najít pochopení pro dobročinné akce a pomoc potřebným. V letošním kalendářním roce jsme na tyto účely vybrali ve škole 22.260 Kč.  Za období let  2000 – 2012 jsme zorganizovali charitativně zaměřené činnosti, které vynesli docela vysoký obnos – 196.299 Kč.  Zaslané peníze jsou jistě důležité a pomáhají. Mnohem větší význam však spatřujeme v rovině morální a psychologické. Připomeneme si, že i přes všechny nářky a problémy, na něž si stěžujeme, nejsme zase v tak obtížné situaci. Že dobrý skutek potěší možná více než materiální hojnost. Řečeno slovy klasika: „Větší radost než obdarovaný, mívá ten, kdo daruje“.      

     Mgr. František Markus     

 


                         

Čertí škola a mikulášská obchůzka 

Dne 5. prosince se uskutečnil na1. stupni Masarykovy základní školy ve Ždánicích výukový

projekt nazvaný,, Čertí škola “.

Děti přišly do školy v maskách čertíků, andělů a Mikulášů. Tam na ně netrpělivě čekaly čertí paní

učitelky, samozřejmě v kostýmech čertic.

V čertí škole se učili žáci matematiku, český a anglický jazyk, prvouku, výtvarnou a hudební výchovu a pracovní činnosti. Všechno bylo, ale tak trochu jiné. V matematice zjišťovaly v příkladech například, kolik čerti nakoupili dobrot na svou oslavu, kolik stál čertí nákup, jak dlouhá je chodba v pekle a o kolik dětí dostane letos do výslužky více uhlí než loni. Řešily šifry, rébusy a skládačky s čertí tématikou. Četly pohádky a příběhy o čertech, zpívaly čertí písně, tancovaly tanečky, malovaly či kreslily, tuto všem známou trojici. Dokonce každou třídu navštívil a obdaroval sám Mikuláš, andělé a čerti a ti byli letos obzvláště strašidelní. Všem dětem se takový den ve škole velmi líbil. Projektový den byl zakončen Mikulášským turnajem v kopané.  

     Mgr.  Isabela Klečková

 

        

 

        

 

        

 


 

Mikulášský turnaj v kopané – MZŠ Ždánice

 

      V pátek 7.12.2012 se uskutečnil na naší škole tradiční turnaj v kopané pro chlapce i děvčata
1. až 4. ročníku. Bojovalo se ve dvou skupinách. První skupina patřila žákům 1. a 2. třídy, kde mezi sebou soupeřila družstva Anakondy, Jedničky a Dvojky. Druhá skupina náležela sportovcům ze 3. a 4. třídy a to byli Lední medvědi, Černé pumy, Matrix a Dragons.  Celkem se v tomto turnaji utkalo 7 družstev.

      Všechna družstva se připravovala na celý turnaj velmi intenzivně a odpovědně. Atmosféra na hřišti byla velice bojovná, napjatá a mnohdy musely rozhodnout i penalty. A jak to nakonec všechno dopadlo?

 

    První skupina:                                         Druhá skupina:

 

      1.    místo  Anakondy– 2.tř                     1. místo   Matrix – 4.tř.

2.   místo  Jedničky – 1.tř.                        2. místo   Lední medvědi – 3.tř.

3.   místo  Dvojky – 1.tř.                          3. místo   Dragons – 4.tř.

                                                           4. místo   Černé pumy – 3.tř.

 

 

Putovního poháru se zmocnili po velmi dobrém výkonu ve všech zápasech čtvrťáci Matrix. V první skupině patřilo vítězství družstvu Anakondy, žákům z 2.třídy. Sladkou odměnu dostal na závěr každý sportovec.

Celý turnaj nám pomohl rozhodovat a tím tak vzít na sebe funkci rozhodčího náš známý a věrný pan ing. Vladimír Slivka, kterému za to patří velký dík. Poděkování patří také všem malým sportovcům a sportovkyním neboť se během celého sportovního odpoledne chovali opravdu skvěle a sportovně.  Všem blahopřejeme!!

    Mgr. Pavlína Netopilová

 

        

 

        

 


 

V úterý 27. 11. 2012 přijel do naší školy pan spisovatel Jan Opatřil, aby nám povyprávěl o své knížce.
Hlavním hrdinou jeho knížky je Kapřík Metlík, který prožívá různá dobrodružství. Pan spisovatel nám
přečetl úryvky z jeho knížek. Poutavé čtení nás všechny pobavilo a dozvěděli jsme se, že hlavní hrdiny této knihy vymyslela jeho sestra , která namalovala i obrázky na titulní stranu knihy.
Ostatní obrázky si spisovatel namaloval sám a jeho obrázky byly velmi hezké. V závěru besedy nám
odpověděl na spoustu našich dotazů a nás starší nalákal k přečtení jeho druhé knížky Hororové
povídky. Po tomto setkání se určitě spousta z nás bude chtít stát také spisovateli.
     Simona Slivková a Sára Klimková, žákyně 4. a 5. třídy
 

        


 


 

Aquapark Uherské Hradiště
Pomalu se již stává tradicí, že jednoho podzimního dne vyrazí milovníci vodních radovánek z 2. stupně do aquaparku v Uherském Hradišti.
I v letošním školním roce se tato připravovaná akce setkala s velkým zájmem ze strany žáků, a tak se v pátek 2. listopadu téměř zaplněný autobus vydal vstříc novým adrenalinovým zážitkům. Na své si přišli všichni. Ti, kteří si chtěli ve vodě zařádit, vzali útokem tobogány, a ti, kteří chtěli svému tělu dopřát pohodu a odpočinek, relaxovali ve vířivce. Také na otužilce tam ale pamatují! Vnitřní bazén je totiž propojen s venkovním, takže lze bez problémů proplavat tam i zpět.
Zkrátka, aquapark v Uherském Hradišti opět nezklamal a určitě jej zase někdy navštívíme.

     Mgr. Pavel Fraj, Mgr. Bohumila Halačková

 

        

 

        

 

        

 

        

 

        

 

 


 

Žákům MZŠ, účastníkům besedy dne 16. 11. 2012
Po návratu domů z besedy s Vámi jsem se rozhodl napsat tento dopis.
Měl jsem však problém jak Vás oslovit. Děti již nejste - to jsem poznal.
Oslovení mládeži to se mně jaksi nelíbí a tak tedy

Milí žáci, chlapci a děvčata!

Na setkání s Vámi budu ještě dlouho vzpomínat. Vaše přijetí a zájem o
mé vyprávění bylo až dojemné. Málo kdy se s takovým zájmem setkávám.
Spíše to lidé nechtějí slyšet. Škoda, že jsme byli tak omezeni časem. Děkuji
Vám za Vaše pozvání. Bylo mně mezi Vámi velmi dobře - omládl jsem.

Važte si toho, co Vám dnes škola dává za vzdělání a učte se. I když jsem
již starší, stále sleduji Vaše úspěchy. K reprezentaci Vaší školy Vám
blahopřeji, buďte na ni hrdi.

Jak jsem Vám říkal, co jsme se učili za německé okupace nám možná
tehdy jako žákům i okupantům vyhovovalo. Nedozírné škody to však mělo
na naše vzdělání. O tom jsme se přesvědčovali až později.

Zůstaňte správnými kluky a holkami. Nenechte se ovlivňovat
nesprávnými názory. Nepodléhejte lži, závisti a nenávisti - buďte svoji
Važte si jeden druhého Vzorem ať jsou Vám občané a studenti a jejich
odpor a boj proti totalitním režimům, jejichž symbolem se stal právě 17.
listopad.

Přeji Vám hodně úspěchů ve škole a pevné vykročení do vlastního života.
Na rozhraní běžného času Vám přeji hodně vánočních dárků a svěží vstup
do nového roku 2013.

s úctou Váš Josef Medřický, emeritní starosta

 

 

Příběhy bezpráví

Již osm let se naše škola zapojuje do projektu Příběhy bezpráví, který je součástí vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Program, jenž se věnuje moderním československým dějinám, organizuje společnost Člověk v tísni. Tématem letošního ročníku byla normalizace.

V pátek 16. listopadu byla pro žáky 7. – 9. tříd uspořádána filmová projekce dokumentu České děti a následná tradiční beseda s pozvaným hostem.

Žáci nejprve prostřednictvím filmu nahlédli do doby normalizace a dověděli se o hnutí České děti, které patřilo na konci 80. let k nejvýraznějším protikomunistickým iniciativám. Svůj manifest zveřejnilo toto hnutí v květnu 1988 a mezi signatáři byli převážně mladí lidé – např. spisovatel, historik a hudebník Petr Placák a spisovatelé Ivan Jirous a Jáchym Topol. České děti vydávaly a rozšiřovaly protikomunistické letáky a přispěly k protirežimním demonstracím v letech 1988 a 1989.

Po zhlédnutí filmu následovala beseda s pamětníkem. Jako host k nám tentokrát zavítal bývalý starosta Městského úřadu ve Ždánicích pan Josef Medřický, který nás otevřeně provedl svým nelehkým životním osudem. Roku 1970 byl za svůj neodpovědný přístup a chování při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy označen za nespolehlivého důstojníka, následně propuštěn z armády a vyloučen z KSČ. Poté až do listopadového převratu vystřídal několik zaměstnání. Pracoval jako pomocná síla v Narexu, jako vedoucí Kulturního domu ve Ždánicích a nakonec jako zásobovač ve Šroubárnách. V roce 1989 se podílel na založení Občanského fóra ve Ždánicích a v roce 1990 byl zvolen starostou Městského úřadu ve Ždánicích. Tuto funkci zastával až do roku 2006.

Pohled do historie očima pamětníků je vždy zajímavý. A při letošní besedě obzvlášť. Určitě proto, že obtížné téma normalizace bylo žákům přiblíženo na konkrétních osudech pana Medřického, ždánického občana, kterého většina z nich zná, a hlavně proto, že skvělé vypravěčství našeho hosta upoutalo úplně všechny. Za to patří panu Medřickému naše poděkování.
     Mgr. Bohumila Halačková

 

        


 


 

Divadelní představení - Scapinova šibalství

V úterý 23. 10. 2012 se žáci 7. - 9. tříd vydali na nejlepší komedii Mahenova divadla v Brně Scapinova šibalství. Herci pod vedením režiséra Emila Horvátha předvedli skvělé výkony a svým nasazením zaujali každého diváka, pobavili a rozesmáli celé publikum. Moliérova komedie o šikovném sluhovi Scapinovi, který přiměje dva lakomé a staromódní otce souhlasit s výběrem partnerek svých synů, byla jistě skvělým představením, jež se líbilo nejen našim žákům, ale i jejich pedagogickému dozoru p. uč. P. Frajovi, p.uč. B. Halačkové a p. uč. H. Komárkové.

        

 

        

 Od baroka po dnešek

Do ohromujícího světa hudby se vypravili žáci Masarykovy základní školy ve středu 24. října. Po pěti letech nás opět navštívil žesťový kvartet Klára s patnáctiletou tradicí, a tedy zárukou kvalifikovaného živého uměleckého výkonu s výchovně vzdělávacím programem pro 1. stupeň „Jak šla písnička do světa“ a pro nás starší „Od baroka po dnešek“.

Během hodinového programu nám umělci představili své hudební nástroje- trubku, pozoun a tubu, dověděli jsme se nebo alespoň si připomněli spoustu zajímavých informací o hudbě a vyslechli několik skladeb z různých uměleckých období. Zpestřením byl dialog konferenciéra s publikem.

Páťáci překvapili svými znalostmi o vzniku hudby, jejíž historie sahá až do doby kamenné, kdy se hrálo na kostěné píšťaly. Někteří z nás si určitě podupávali do rytmu a broukali známé skladby jako např. Ježkův Život je jen náhoda, lidovou Okolo Třeboně nebo Yesterday známé anglické skupiny Beatles. Zajímavostí také bylo, že v 6. - 9. století se tvořily gregoriánské chorály, církevní jednohlasé zpěvy, ale o několik století dál, v renesanci, už vznikaly vícehlasé skladby, dokonce až pro 36 hlasů. Z barokního období zde zazněla vznešená, ohromující skladba A. Vivaldiho Jaro. V tomto období se začal využívat předchůdce klavíru- cemballo, jehož struny byly vyrobeny z ovčích střev a svou mechanikou vlastně představoval nástroj drnkací. Jako zástupce klasicismu byl uveden W. A. Mozart, který už prý ve 4 letech napsal svou první skladbu a v 11 letech dirigoval orchestr. Na tohoto velikána jsme zavzpomínali při tónech Malé noční hudby. Romantismus, tedy počátek 20. století, byl zastoupen A.Dvořákem a jeho Humoreskou. Hudebníci se s námi rozloučili překrásnou skladbou Dvě malá křídla.

Pro většinu z nás byl tento výchovný koncert příjemným pohlazením po duši, oprostěním se od všedních starostí a zajisté zpestřením školní výuky.
     Mgr. Lenka Procházková

 

     

 


 

Madagaskar 3

V pondělí 22.10.2012 se děti z 1. – 4.třídy zúčastnily filmového představení v Kyjově s názvem
Madagaskar 3. Tentokrát se oblíbení kamarádi – lev Alex, hrošice Glorie, zebra Marty a žirafák Melman - pokouší dostat z Madagaskaru do New Yorku. Během putování se musí schovat před kapitánkou Chantal DuBois, která je elitní agentkou organizace na odchyt zvěře, pro kterou je její práce posláním. V Africe se schovávají celkem snadno, na civilizovaném světadíle jim poskytne jediné maskování kočovný cirkus, který se po evropské šňůře chystá i do New Yorku. Tenhle zpáteční lístek ovšem vyjde Martyho, Melmana, Glorii a Alexe hodně draze, ale nakonec vše dobře dopadne a naši přátelé se šťastně vrací domů.
Pro všechny děti, které se zájezdu zúčastnily, to byl opravdu velký zážitek , protože film byl promítán v 3D a nechyběly v něm jak humor tak i napětí.
     Pavlína Netopilová

 

     

 


 

Přírodovědný klokan

17. října se mohli žáci 8. a 9. ročníku zapojit do mezinárodní soutěže Přírodovědný klokan, ve kterém si porovnali své znalosti a dovednosti z oblasti fyziky, chemie, zeměpisu, přírodopisu a matematiky. Pořadatelem soutěže je Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP. Soutěžící řeší jednorázový test, který obsahuje 24 úloh, přičemž vybírají jednu správnou odpověď z pěti nabízených možností.

Na naší škole se zúčastnilo zmíněné soutěže 15 žáků a těmi nejlepšími řešiteli se stali:
1. místo: Petr Šprta
2. místo: Jaroslav Herman
3. místo: David Horňák

Všem účastníkům patří poděkování za vynaloženou snahu při řešení poměrně náročných otázek.

A co se třeba řešilo?
 

Na třech stromech sedělo dohromady 60 vran. V jednu chvíli odletělo z prvního stromu 6 vran, z druhého stromu 8 vran a ze třetího stromu 4 vrány. Na každém ze stromů potom zůstal sedět stejný počet vran. Kolik vran sedělo na začátku na druhém stromě?
(A) 26 (B) 24 (C) 22 (D) 21 (E) 20

Vyberte rostlinu: „Je nejrychleji rostoucí rostlinou a zároveň také nejvyšší bylinou na světě. Patří mezi jednoděložné rostliny, čeledi lipnicovitých. Během 24 hodin některé druhy povyrostou až o 100 cm. Je nejdůležitější složkou potravy pandy velké.“
(A) bambus (B) eukalyptus (C) rýže (D) ratan (E) mučenka

K základním znakům semenných rostlin nepatří tvrzení:
(A) rozmnožují se semeny, která vznikají z vajíček
(B) jejich tělo je rozlišeno na kořeny, stonek a listy
(C) květy jsou přeměněné části stonku a listů
(D) mají kořen, stonek, listy a rozmnožují se výtrusy
(E) tělo je tvořeno systémy pletiv krycích, vodivých a základních

Letos v srpnu uplynulo 350 let úmrtí významného fyzika a matematika. Narodil se 19. 6. 1623 v Clermontu ve Francii. Od dětství projevoval mimořádné matematické nadání. Ve fyzice obohatil především nauku o kapalinách. V práci „Pojednání o rovnováze kapalin“ odvodil a formuloval zákon po něm nazvaný a na tomto poznatku navrhl princip hydraulického lisu. Potvrdil existenci atmosférického tlaku, když opakoval Torricelliho pokus nejen se rtutí, ale i s vodou a červeným vínem. Zemřel ve věku 39 let. Tímto slavným fyzikem byl
(A) Benjamin Franklin
(B) Blaise Pascal
(C) André Marie Ampère
(D) René Descartes
(E) Charles-Augustin de Coulomb

 

    Lenka Kopřivová
 


 

V neděli 14.10.2012 jsme se zúčastnili divadelního představení v brněnském divadle Radost s názvem ,,Zvědavé Slůně aneb Proč mají sloni dlouhé choboty“. Na zájezd se přihlásily děti z 1. – 3.třídy/ve škole i v družině/ a nechyběly ani maminky a babičky.
Představení bylo napsáno na motivy příběhů Rudyarda Kiplinga v úpravě Pavla Poláka a nechyběl v něm vtip, poezie a ani zábavnost a humor. Všichni jsme se nakonec v závěru dozvěděli, proč mají sloni dlouhé choboty. A kdyby chtěl někdo vědět odpověď na tuto otázku, ať se zeptá některého z účastníků, ten mu to jistě prozradí.
     Pavlína Netopilová

 

     

 


 

 

Exkurze v elektrárně a Veletrh vzdělávání

Dne 3. října jsme se my, deváťáci, zúčastnili exkurze v tepelné elektrárně v Hodoníně. Po prostorách elektrárny nás provedl pan Mastný a podal nám spoustu zajímavých informací o výrobě energie a o všem, co k tomu patří. Po ukončení prohlídky elektrárny jsme navštívili Veletrh vzdělávání, kde jsme měli možnost zjistit informace o přijímacím řízení na střední školy a učiliště, kam se budeme hlásit.
      Pavel Kašík, žák 9. ročníku


 

     

 


 

Coca-cola-cup

V pondělí 1. října jsme se zúčastnili tradičního fotbalového turnaje. Doufali jsme, že se nám letos podaří postoupit. Ale opak byl pravdou. Když bylo po prvních minutách vidět, že jsme lepší, nečekaně jsme dostali gól a pak už to s námi šlo z kopce a prohráli jsme se soupeřem z Archlebova 4 : 1. Doufáme, že se příští rok podaří spolužákům z nižších ročníků postoupit.

     Marek Horňák, žák 9. ročníku
 

 

     

 


 

Cyklovýlet do okolí Ždánic

Za krásného podzimního počasí jsme 18. září vyrazili my, někteří žáci z 5. až 9. ročníku, spolu s našimi vyučujícími na cyklistický výlet. Trasa vedla ždánickým lesem na Jalův Dvůr a přes Rašovice zpět do Ždánic. Místy byl terén poněkud náročnější, vše jsme však bez problémů zvládli. Na trase jsme se posilnili velkou svačinou a na závěr jsme si opekli špekáčky a spokojeně ujížděli ke svým domovům.
Velké díky patří vyučujícím (p. uč. Neužil, p. uč. Fraj, p.uč. Netopilová a p. uč. Selucká), kteří na nás dohlíželi a akci pro nás připravili.
     Stanislav Stodůlka, žák 9. ročníku
 

 

     

 


 

Slavnostní zahájení školního roku

3. září jsme slavnostně zahájili nový školní rok. Pozvaní hosté – pan ředitel František Markus, paní starostka- ing. Iva Stafová, pan Mgr. Miroslav Procházka a paní Jaroslava Příkopová přivítali nejen 23 prvňáčků, ale i ostatní žáky školy. Na zpříjemnění prvních školních dnů obdrželi naši nejmladší žáci drobné dárky od sponzorů, od školy pak potřeby v ceně 200 Kč a základní učebnice, které si na konci roku ponechají, v ceně 723 Kč.
Všem žákům školy (letos je jich 268) bylo popřáno spoustu pěkných známek, píle, trpělivost a mnoho zdaru při získávání vědomostí.

     Lenka Kopřivová